Jak radzić sobie z zapaleniem piersi ?

Zapalenie piersi to dość częste powikłanie zastoju pokarmu, który zdarza się młodym, karmiącym mamom. Zobacz, co warto wiedzieć o tej dolegliwości.

Przyczyny zapalenia piersi

Zapalenie piersi najczęściej wywołuje zastój pokarmu. Drugą przyczyną, która może również spowodować tę dolegliwość są poranione przez malca brodawki. Drobne ranki na brodawce w połączeniu z, bardzo często, osłabionym organizmem matki sprawiają, że dochodzi do reakcji zapalnej w piersi.

Objawy

Zapaleniu piersi bardzo często towarzyszy ból oraz gorączka. W ciężkim przebiegu choroby temperatura może dochodzić nawet do 40 stopni. Jeśli zapalenie piersi rozwija się z powodu zastoju pokarmu może również dojść do powstania w piersi ropni.

Leczenie

Leczenie najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, aby nie doszło do powstania groźnych ropni. Kiedy pojawią się pierwsze symptomy choroby należy jak najszybciej zareagować. W pierwszej kolejności należy skorzystać z metod tradycyjnych. Jeśli przez dwa dni gorączka nie spada, albo temperatura wynosi ponad 38 stopni, wtedy należy wybrać się do lekarza. Lekarz najczęściej przepisuje kobiecie antybiotyk, który musi zażywać. Jeśli dojdzie do powstania ropnia w piersi niezbędna bywa również ingerencja chirurgiczna.

Domowe sposoby leczenia

W większości wypadków na zapalenie piersi pomagają domowe sposoby leczenia. Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy należy zadbać przede wszystkim o dokładne opróżnienie piersi, które będzie zapobiegało tworzeniu się zastojów pokarmu. Warto pamiętać, że zapalenie piersi, o ile nie ma w piersi ropnia, nie jest przeciwwskazaniem do karmienia. Ponieważ konieczne jest jak najlepsze opróżnienie piersi z mleka, zaleca się częste przystawianie niemowlęcia do piersi. Aby ułatwić spływanie mleka, przed karmieniem, warto przyłożyć na pierś ciepły okład. Ciepło powoduje rozszerzenie kanalików mlecznych i pokarm łatwiej wydostaje się na zewnątrz. Po karmieniu należy do piersi przyłożyć zimny okład z kapusty. Liść kapusty, wcześniej schłodzony w lodówce, należy potłuc tłuczkiem do mięsa tak, aby pojawił się sok. Następnie należy taki liść przyłożyć do piersi, do czasu, kiedy zrobi się ciepły. Potem można wymienić liść na nowy. Zimny okład zmniejsza uczucie bólu, natomiast sok z kapusty działa przeciwzapalnie.

Mity dotyczące zapalenia piersi

  • Podczas zapalenia piersi należy ograniczyć ilość napojów – jest to nieprawda, ponieważ woda jest bardzo ważna podczas produkcji pokarmu. W czasie choroby kobieta nadal karmi, więc powinna pić tyle samo, co normalnie. Jeśli pojawi się gorączka, wtedy ilość przyjmowanych płynów warto dodatkowo zwiększyć. Ilość wypijanych napojów można zmniejszyć jedynie wtedy, gdy kobieta nie może karmić. Podczas zapalenia piersi warto pić napar z rumianku, który działa przeciwzapalnie i pomoże wyleczyć dolegliwość.
  • Należy ciasno owijać klatkę piersiową bandażem – nie wolno tego robić, ponieważ ściskanie piersi nie zapobiegnie laktacji, a wręcz przeciwnie – może zwiększyć dolegliwości.
  • Podczas trwania choroby nie wolno karmić dziecka – nic nie stoi na przeszkodzie, aby karmić dziecko podczas zapalenia piersi, a wręcz przeciwnie, dziecko najlepiej opróżnia pierś z pokarmu, a co za tym idzie zapobiega powstawaniu zastoju. Przeciwskazaniem do karmienia może być podanie niektórych antybiotyków(należy skonsultować karmienie z lekarzem, który zapisuje lek) oraz ropień w piersi.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł