Fazy snu - jak interpretować nasze sny?

Już od dawna ludzie zastanawiają się, czy to, co im się śni, ma jakieś drugie dno. Naukowcy oczywiście przeczą tej tezie, jednak zwolennicy mistycznego podejścia do życia uważają, że sny mogą być prorocze, a ich przekaz prawdziwy, wystarczy wiedzieć tylko, jak je interpretować. Znaczenie snów ma być również ściśle skorelowane z fazami snu. Jednak, czy wierzymy w sny, czy też nie fazy snu mają istotne znaczenie w tym, jak się wysypiamy i  informują o tym, jak pracuje nasz mózg. Co oznaczają sny? Jakie fazy snu wyróżniamy? I jak rozpoznać zaburzenia snu?

Jakie wyróżniamy fazy snu?

Sen jest nie tylko ważny z uwagi na fakt, że podczas niego organizm odpoczywa. Od tego jak śpimy zależy bowiem nasze zdrowie. Obok diety i ruchu, to najważniejszy aspekt, o który należy zadbać, aby cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. Nic dziwnego, że specjaliści tak na niego naciskają. Aby wiedzieć, jak spać, by wypoczywać, warto znać fazy snu i rozumieć, co się podczas nich dzieje. Będzie to również pomocne w planowaniu drzemek oraz pobudek.
  • SEM/NREM
Nazwy faz to skróty od angielskich nazw Slow Eye Movements oraz Non-Rapid Eye Movements. Faza NREM trwa od 80 do 100 minut i składa się na sen bardzo lekki, który trwa dosłownie kilka minut, lekki sen, który jest przygotowaniem do snu głębokiego, oraz sen głęboki, w którym to nasze ciało się regeneruje, obniża swoją temperaturę i ma na celu pełny wypoczynek. To właśnie podczas snu głębokiego organizm przystępuje do leczenia ran, mikro urazów, czy walki z infekcją.
  • REM
Zwana fazą snów. To właśnie wówczas specjaliści widzą podczas badań niezwykłą aktywność naszego mózgu oraz wzmożoną aktywność gałek ocznych. Analiza pracy naszego mózgu jednak wskazuje, że nasz centralny ośrodek wcale wówczas nie śpi. Dlatego po przebudzeniu pamiętamy to, co nam się przyśniło.

Faza REM i sny- czy mają znaczenie?

Fakt związany z tym, że nasz mózg podczas snu zachowuje się tak, jakby wcale nie spał i był w pełni świadomy sprawia, że zaczynamy się zastanawiać, czy sny mają jakieś znaczenie. Czy są to tylko przypadkowe obrazy, a może coś więcej? Symbolika snów zaprzątała głowę badaczom już setki lat wstecz. Wcześniej znaczenie snów  miało wymiar proroczy. Konwencjonalna nauka mówi o tym, że sny najczęściej są odzwierciedleniem naszej obecnej sytuacji. Bywa jednak tak, że gdy mózg jest „na luzie” podsuwa nam rozwiązania, które i tak podświadomie już stworzyliśmy, ale np. z powodu stresu podczas normalnego funkcjonowania ich nie zauważyliśmy. Co jeśli jedna znaczenie snów wykracza poza pojęcie i wyprzedza fakty? W historii bowiem znajdziemy wiele przykładów ludzi, którzy z dokładnością, wróżyli przyszłość ze snów, zwanych proroczymi. Na to pytanie obecna nauka nie zna niestety wytłumaczenia, chociaż sny są przedmiotem badań wielu specjalistów z całego świata.

Zaburzenia snu, jak rozpoznać i dlaczego istnieją?

Zaburzenia snu dotykają większość populacji. Szacuje się, że jedna trzecia ludzi na świecie cierpi na zaburzenia snu i rytmu dobowego. Najczęściej zaburzenia te związane są z bezsennością, jednak znane są również przypadki narkolepsji, gdzie snu jest zdecydowanie za dużo i zdarza się w spontanicznych momentach. Bezsenność, hipersomnia (zbyt duża ilość snu), czy parasomnie (niepożądane zachowania podczas snu), dotykają znaczną część populacji. Rzadko bywają samodzielną jednostką chorobową, jednak zdarzają się takie przypadki. Najczęściej zaburzenia snu związane są ze stresem, chorobami neurologicznymi, endokrynologicznymi, czy nadużywaniem alkoholu lub narkotyków. Wszelkie tego typu zaburzenia należy zgłaszać lekarzowi, który zleci dalszą diagnostykę i leczenie.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł