Dlaczego w każdym domu powinien być ciśnieniomierz?
Dlaczego należy mierzyć ciśnienie krwi?
Dziś pomiaru można dokonać każdej przychodni, a nawet w wielu aptekach. Dlaczego to takie ważne? Wiele osób dowiedziało się o swoim nadciśnieniu wykonując zupełnie rutynowy, czy wręcz przypadkowy pomiar ciśnienia krwi. Niejednokrotnie uratował on komuś życie. Zbyt wysoki wynik oznacza, że krew działa na naczynia ze znaczną siłą, co w konsekwencji może prowadzić do bardzo groźnych chorób, a nawet zgonu. Nadciśnienie wpływa na powstanie miażdżycy, zawału serca, niewydolności nerek, choroby wieńcowej, a nawet udaru mózgu.
Kto powinien regularnie kontrolować swoje ciśnienie?
Najbardziej narażeni na ryzyko problemów z ciśnieniem są przede wszystkim osoby, które:
- nadużywają soli, kofeiny, alkoholu
- zażywają narkotyki i inne substancje psychoaktywne
- mają nadwagę
- palą papierosy
- przyjmują doustne środki antykoncepcyjne
- żyją w stresie
- cierpią na zaburzenia nerwicowe
- są w ciąży
- często zażywają antybiotyki
- mają osłabiony układ immunologiczny
- cierpią na choroby serca, nerek, układu nerwowego, nowotwory itp.
Niekiedy nawet osoby młode, pozornie zdrowe powinny zwrócić uwagę na niepokojące symptomy. Jeśli pojawiają się problemy ze snem, rozdrażnienie, kołatania serca, nadpobudliwość, uczucie niepokoju, uczucie ucisku w głowie, taka osoba również powinna kontrolować swoje ciśnienie, by w razie czego odpowiednio szybko zgłosić się do lekarza. W wielu schorzeniach czas reakcji i postawienia diagnozy odgrywa rolę nie do przecenienia.
Jeśli jeszcze nie masz ciśnieniomierza w swoim domu, możesz zamówić go bez wychodzenia z domu, na stronie apteki internetowej https://www.wapteka.pl/cisnieniomierze,259.html.
Zbyt niskie ciśnienie krwi - czy jest zagrożeniem dla zdrowia?
Wiemy już jak wysokie ciśnienie może wpływać na funkcjonowanie organizmu i jakie schorzenia powodować. Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie to temat, o którym mówi się nieco mniej. Wynik poniżej 100/60 mm Hg określa się jako hipotonię lub hipotensję. Może on powodować zawroty głowy, mroczki przed oczami, osłabienie, problemy z koncentracją, nudności a nawet omdlenie.
Niskie ciśnienie krwi nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, jednak w wielu przypadkach mocno obniża jego jakość. Niebezpieczne może być także każe omdlenie w zależności od okoliczności, w jakich do niego dojdzie.
Ciśnienie krwi u osób starszych
Seniorzy są w grupie podwyższonego ryzyka i u nich częściej zdarzają się przypadki nadciśnienia oraz związanych z nim groźnych powikłań. Dlatego właśnie zaleca się, by wszyscy mężczyźni po 55 roku życia oraz kobiety, które ukończyły 65 lat stale kontrolowali swoje ciśnienie. Warto wiedzieć, że normy ciśnienia są różne dla różnych grup wiekowych. U osób starszych wynik powinien utrzymywać się w okolicy 134,87 mm Hg. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule: https://cafesenior.pl/artykuly/nadcisnienie-sie-starzeje-ile-powinno-wynosic-prawidlowe-cisnienie-krwi-w-danej-grupie-wiekowej,73606.html.
Jak dbać o prawidłowe ciśnienie?
Kluczem jest zdrowy tryb życia. Ruch na świeżym powietrzu, optymalna ilość snu, odpowiednia, zbilansowana dieta, a także unikanie sytuacji stresujących i używek. Bardzo istotną rolę odgrywa też wykonywanie regularnych badań profilaktycznych i zgłaszanie lekarzowi wszystkich niepokojących objawów.