Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Hematokryt – norma. Niski lub wysoki poziom hematokrytu (HCT)
Hematokryt to wskaźnik, który określa procentowy stosunek czerwonych krwinek do całej objętości krwi krążącej. Badania jego poziomu dokonuje się zazwyczaj w morfologii ogólnej. Wynik podawany jest najczęściej w procentach. Powinny je wykonać osoby, których samopoczucie uległo pogorszeniu, czują się słabe, a także nie tolerują wysiłku fizycznego, czy mają bladą i suchą skórę.
Co to jest hematokryt?
Hematokryt jest wskaźnikiem określającym stosunek objętościowy czerwonych krwinek do pełnej krwi. Dzięki niemu można określić ilość erytrocytów w porównaniu do innych jej komponentów, np. leukocytów czy trombocytów (płytek krwi). Na wydruku badanie hematokrytu oznacza się skrótem Ht lub też Htc. Wartość tego wskaźnika ma bardzo duże znaczenie w diagnozowaniu, a także monitorowaniu chorób, które mają wpływ na ilość erytrocytów we krwi krążącej. Wartość hematokrytu podaje się najczęściej w procentach. Najprościej rzecz ujmując — jeżeli wynik badania wyniesie 38%, oznacza to, że w 100 ml krwi, czerwone krwinki stanowią 38% całości. Normy badania hematokrytu zależne są od różnych czynników m.in.. wieku czy płci, ale i również od metody badania. Z tego powodu istotne jest, aby w wynikach z laboratorium znajdowały się zakresy referencyjne. Przykładowe normy dla płci zazwyczaj wyglądają następująco:- kobiety: 36,1 - 44,3%
- mężczyźni: 40,7 - 50,3%
Przebieg badania
Badanie hematokrytu zazwyczaj wykonywane jest w czasie podstawowego badania krwi, czyli morfologii. Pobiera się wówczas krew z żyły łokciowej. Miej na uwadze, że morfologię powinno wykonywać się profilaktycznie raz do roku. Na badanie należy stawić się rano i minimum 8 godzin od spożycia ostatniego posiłku. Ponadto, nie zaleca się, aby wartość hematokrytu oznaczana była u kobiet w trakcie miesiączki.zdjęcie ilustrujące/Canva
Hematokryt – niski poziom
Obniżony poziom hematokrytu może świadczyć o wielu problemach zdrowotnych. Najczęściej to:- przewlekłe lub ostre krwawienie z przewodu pokarmowego (wrzody, polipy, a nawet tak jelita grubego)
- niedokrwistość
- przewlekłe lub ostre krwawienie z macicy
- choroby szpiku kostnego m.in. białaczka
- przewlekłe lub ostre krwawienie z pęcherza moczowego
- przewodnienie organizmu
- ciąża
- przewlekłe lub ostre krwawienie z powodu ciężkich urazów
Wysoki poziom hematokrytu
Z kolei wysoki poziom hematokrytu najczęściej powoduje odwodnienie organizmu, ale taki wynik może także świadczyć o:- chorobie wysokościowej
- czerwienicy prawdziwej
- chorobie płuc
- chorobie serca
- nowotworze nerki
- rozległym oparzeniu
- paleniu tytoniu
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Ból brzucha i gorączka – co oznaczają te objawy?
Ból brzucha i gorączka to dość powszechne objawy, które występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Pojawiające się sporadycznie i oddzielnie zwykle nie stanowią powodu do niepokoju – mogą być symptomem przejedzenia i niestrawności (w przypadku bólu brzucha) czy też sezonowej infekcji (w przypadku podwyższonej temperatury). W pewnych okolicznościach wymagają jednak konsultacji z lekarzem. Sprawdź, kiedy z bólem brzucha i gorączką trzeba udać się do specjalisty.
Wysokie trójglicerydy a samopoczucie — jak lipidogram wpływa na nasze zdrowie
Wysokie trójglicerydy to problem zdrowotny, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Te związki chemiczne, będące formą tłuszczów we krwi, pełnią ważną rolę w naszym organizmie, ale ich nadmiar może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W artykule omówimy, czym są trójglicerydy, jak wpływają na nasze samopoczucie oraz jakie są sposoby na ich obniżenie.
Co daje przyjmowanie kolagenu?
Przyjmowanie kolagenu może mieć wiele korzyści dla naszego organizmu. Kolagen jest jednym z najważniejszych białek występujących w naszym ciele i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, stawów, kości i włosów. W tym artykule dowiesz się, jakie są główne zalety przyjmowania kolagenu i dlaczego warto go uwzględnić w swojej codziennej diecie.