Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Syrop prawoślazowy – właściwości, dawkowanie dla dzieci i dorosłych
Syrop prawoślazowy to naturalny lek, który świetnie sprawdza się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Działa nie tylko przeciwzapalnie, ale i kojąco oraz nawilżająco. Dlatego pomoże zarówno przy kaszlu suchym, jak i mokrym. Co więcej, większość dostępnych w aptekach syropów z prawoślazu dostępna jest bez recepty.
Prawoślaz – co to jest?
Prawoślaz lekarski to charakterystyczna roślina należąca do grupy ślazowatych. Ma grubszą i mocną łodygę, a także karbowane liście i bladoróżowe kwiaty. Może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości. Pochodzi z terenów Morza Śródziemnego. Roślina ta kwitnie w lipcu oraz sierpniu. Właśnie wówczas zbiera się jego kwiaty, choć najwięcej właściwości prozdrowotnych posiada w korzeniach. Znajdziemy w nich przede wszystkim betaniny, skrobię, pektyny, aminokwasy, kwasy organiczne, a także flawonoidy oraz kumaryny i skrobię.Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych – na co pomaga?
Syrop prawoślazowy pomaga na infekcje górnych dróg oddechowych zarówno u dzieci powyżej 3. roku życia, jak i u dorosłych. Działa przeciwzapalnie, ochronnie (powleka gardło), a także łagodząco i nawilżająco. Wszystko dzięki jego śluzowi. Możesz z powodzeniem stosować go przy chrypce, bólu gardła oraz krtani, a także i przy kaszlu — zarówno w przypadku mokrego (redukuje ilość wydzieliny), jak i suchego (zmniejsza obrzęk i nawilża gardło).zdjęcie ilustrujące/Canva
Dawkowanie i skład syropu z korzenia prawoślazu
Dokładny skład syropu z prawoślazu znajduje się na każdej dołączonej do niego ulotce. Jednak w większości z nich znajdziesz:- ekstrakt z korzenia prawoślazu
- mieszaninę wody i etanolu
- sacharozę
- kwas benzoesowy
Syrop prawoślazowy w ciąży
Na tę chwilę nie ma wiarygodnych badań oraz źródeł, które jednoznacznie wskazują, czy syrop prawoślazowy można stosować w ciąży. Niestety, nie jest jasne, czy jego przyjmowanie niesie za sobą jakieś skutki uboczne w tym przypadku. A syrop z prawoślazu a karmienie piersią? Tu sytuacja wygląda bardzo podobnie. W obu tych sytuacjach skonsultuj się z lekarzem i niech on podejmie decyzję.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Kodeina - czy jest bezpieczna?
Kodeina to lek o działaniu przeciwkaszlowym i przeciwbólowym, który często występuje w preparatach złożonych, zawierających również paracetamol, ibuprofen, kofeinę, wyciągi ziołowe czy sulfogwajakol. Jest to etylowa pochodna morfiny, należąca do grupy substancji opioidowych. Kodeina jest stosowana w łagodzeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, najczęściej w połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub paracetamolem.
Flegma w gardle? Mamy rozwiązanie!
Czy kiedykolwiek doświadczyłaś uczucia flegmy w gardle, drapania lub guli, które nie chcą się ulotnić? To bardzo powszechne dolegliwości, które mogą być wynikiem różnych czynników. W tym artykule dowiesz się, dlaczego flegma gromadzi się w gardle, jakie są jej objawy oraz jak można ją skutecznie leczyć.
Domowy napar na jesienny kaszel. Działa ekspresowo
Zamiast sięgać po gotowe syropy, warto spróbować naturalnych domowych naparów, które mogą działać ekspresowo w łagodzeniu kaszlu i poprawieniu naszego samopoczucia. Oto prosty przepis na domowy napar na jesienny kaszel.