Tasiemiec – objawy, przyczyny. Jak się pozbyć tasiemca?

Tasiemcem można się zarazić na całej kuli ziemskiej, ale ten pasożyt pojawia się najczęściej u osób, które na przykład pozwalają sobie na spożywanie surowego mięsa, albo jakichś innych produktów, na których są jaja tasiemca. Tasiemiec występuje pod wieloma postaciami, ale ludzie zarażają się najczęściej tasiemcem uzbrojonym i nieuzbrojonym. Czym się one od siebie różnią? Jakie są objawy tasiemca i jak się go pozbyć? Koniecznie przeczytaj!

Tasiemiec: uzbrojony, nieuzbrojony

Tasiemiec uzbrojony jest pasożytem, który zrobił sobie dom z organizmu człowieka. Łatwo może bytować w jelicie, gdyż posiada tak zwane haczyki, które znacznie mu to ułatwiają. Ten pasożyt może być naprawdę długi i w zasadzie swoim wyglądem przypomina właśnie tasiemkę do pakowania prezentów – stąd jego nazwa. Może dorastać nawet do 4 metrów i jest dla człowieka niezwykle niebezpieczny. Tasiemiec nieuzbrojony jest dla nas równie niebezpiecznym pasożytem, przy czym bez haczyków, które posiada ten uzbrojony, trudniej je mu bytować w jelicie. W obu tych przypadkach to człowiek jest żywicielem tasiemca, jednak do samego zakażenia dochodzi najczęściej w przypadku spożycia surowego mięsa.

Objawy tasiemca

Pewne objawy tasiemca można powiązać z wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Co powinno zwrócić szczególnie Twoją uwagę?
  • Regularne nudności, utrudniające normalne funkcjonowanie,
  • Nagły spadek masy ciała,
  • Bóle brzucha,
  • Ogólne osłabienie, senność i apatia,
  • Zaparcia, albo na odwrót – biegunka,
  • Problemy z odpowiednią ilością witamin w organizmie,
  • Nadpobudliwość.
Mogą pojawić się też inne objawy tasiemca, świadczące o tym, że udało mu się zająć również inne narządy prócz tych w przewodzie pokarmowym. Można wówczas podziewać się silnego, nawracającego bólu głowy, problemów z widzeniem, padaczki, czy nawet zniekształcenia oka.

Pasożyt w organizmie – przyczyny

Pasożytami ludzkimi można zarazić się wszędzie i może być to nie tylko tasiemiec. Do takich zarażeń może dojść i w domu i podczas wakacji. Na wsi i w mieście. Tasiemcem można się zarazić nawet od kota, a psie wszy przenoszą skutecznie jaja glisty. Najczęstszą przyczyną pojawiania się pasożytów w organizmie jest nieodpowiednie dbanie o higienę osobistą, a także o higienę przygotowywania posiłków.

Jak się pozbyć tasiemca

Kiedy już Wiesz, że w Twoim organizmie bytuje tasiemiec i wcale nie ma zamiaru nigdzie się przenosić z pewnością zastanawiasz się, jak się go pozbyć. Podczas wizyty lekarskiej, po wykryciu tasiemca, otrzymasz receptę na tabletki, które będą w stanie osłabić pasożyta. Następnie zostanie on wydalony z Twojego organizmu wraz z kałem. Bywa, że tasiemiec znalazł sobie inny dom niż jelito cienkie. Wówczas niestety często jest potrzebna pomoc chirurga.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł