Zapalenie pęcherza moczowego – objawy, przyczyny. Domowe sposoby na zapalenie

Zapalenie pęcherza moczowego to dość przykra przypadłość. Warto wiedzieć, że częściej przytrafia się kobietom i to przede wszystkim latem. Ma kilka charakterystycznych objawów, m.in. ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Jakie są domowe sposoby na tę dolegliwość? Jak sobie skutecznie pomóc? Kiedy powinnaś udać się do lekarza?

Zapalenie pęcherza – objawy

Zapalenie pęcherza moczowego ma wiele objawów. Niektóre z nich są niejednoznaczne, dlatego ich wystąpienie zawsze powinniśmy skonsultować z lekarzem.
  • pieczenie oraz ból w czasie oddawania moczu
  • bardzo uciążliwe, a wręcz bolesne parcie na mocz
  • częste oddawanie moczu
  • pojawienie się krwi w moczu
  • ból w podbrzuszu
  • bolesność przy badaniu palpacyjnym okolicy nadłonowej
  • podniesiona temperatura ciała

Przyczyny zapalenia

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego bywają zakażenia bakteryjne, np. bakterią Escherichia coli, która zostaje przeniesiona z okolic odbytu do cewki moczowej. Do zakażenia drobnoustrojami może dojść też w czasie stosunku płciowego lub poprzez nieprawidłową higienę intymną. To jeszcze nie wszystko. Inne przyczyny zapalenia pęcherza to:
  • podrażnienie cewki moczowej
  • niepełne opróżnianie pęcherza
  • długotrwałe wstrzymywanie moczu
  • menopauza
zdjęcie ilustrujące/Canva

Zapalenie pęcherza – domowe sposoby

Najskuteczniejszym domowym sposobem na zapalenie pęcherza są zioła. Jak leczyć nimi tę przykrą dolegliwość? Można przyrządzać z nich napary do picia, ale i przygotować kąpiel czy nasiadówkę. Najlepiej sprawdzą się zioła o działaniu odkażającym oraz moczopędnym, np. skrzyp, lubczyk, pokrzywa czy liście brzozy. Właśnie one sprzyjają wypłukiwaniu drobnoustrojów z dróg moczowych. Innym sposobem jest spożywanie witaminy C, np. w żurawinie. Zakwaszony mocz sprzyja leczeniu infekcji. Na taką dolegliwość pomaga także ogrzanie organizmu, np. położenie termoforu w okolice podbrzusza i krzyża. Pamiętaj jednak, aby później pilnować, żeby się nie wychłodzić. Warto leżeć pod kołdrą lub kocem.

Kiedy udać się do lekarza?

Łagodne zapalenie można leczyć na własną rękę, jednak czasami może zaistnieć konieczność wizyty u lekarza. Kiedy należy to zrobić? Zdecydowanie wówczas, gdy nie pomagają domowe sposoby ani leczenie preparatami dostępnymi bez recepty.

Amol na zapalenie pęcherza

Amol ma właściwości rozgrzewające, ale w przypadku domowych sposób na zapalenie pęcherza, nie ma jasnych wskazań, że ten lek ziołowy by pomógł. Pomaga na szereg innych dolegliwości, ale nie ma zastosowania w przypadku zapalenia pęcherza.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł