Ukąszenia w czasie wakacji - jak się przed nimi chronić i jak zniwelować ich skutki

Komary to najgorsze, co spotkać może turystę w wakacje. Nie da się przed nimi uciec. Występują na całym świecie, a ich miejscowe populacje są zazwyczaj niezwykle liczne. Więcej komarów spotkamy na terenach podmokłych, jak również przy zbiornikach wodnych. Woda jest im niezbędna do prawidłowego rozwoju – ich larwy rozwijają się właśnie w wodzie.
1. Pierwsza uwaga – omijanie podobnych miejsc uchroni przed nadmiernymi ukąszeniami.

Dlaczego ugryzienie komara boli?

Wśród komarów, to właśnie płeć damska jest tą, której należy się obawiać. Tylko samice gryzą. Nasza krew potrzebna im jest do prawidłowego rozwoju jaj, które muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę – a krew jest ciepła. Samce będąc przykładnymi owadami spożywają jedynie nektar napotykanych kwiatów. Samica przecina skórę, ale jednocześnie wstrzykuje kropelkę swojej śliny, która ma nas znieczulić i zapobiec krzepnięciu krwi. Niestety, niektórym samicom zabieg się nie do końca powodzi – z tego powodu czujemy ugryzienie i natychmiast zaczynamy uderzać się w dane miejsce zabijając przy tym wystraszoną przyszłą komarzą matkę. Ślina, która pomaga w „ujarzmieniu” ofiary, sprawia również, że na skórze pojawia się znane nam podrażnienie. Skóra swędzi, czerwienieje i puchnie.

Upodobania samic komarów

Samice komarów posługują się termodetekcją do wykrywania i znajdowania swoich ofiar. 2. Druga uwaga – częściej więc atakują dzieci, kobiety w czasie owulacji i młodych mężczyzn Dodatkowo przyciąga je większe stężenie dwutlenku węgla, który wydychamy w powietrzu. Wypijany alkohol przekształcany jest końcowo właśnie w dwutlenek węgla, a w wydychanym powietrzu znajduje się również w formie czystej. Czy może to przyciągać komary? Wpływ alkoholu na komary nie został jeszcze zbadany. Wiadomym jest jednak, że przyciąga je pot, a wraz z nim kwas mlekowy. 3. Trzecia uwaga – osoby bardziej i częściej się pocące będą narażone na więcej ugryzień. Osoby otyłe również częściej będą gryzione.

Jak zadbać o ugryzione miejsce?

Istnieje kilka domowych sposobów leczenia ugryzień komarów i innych owadów. Oto one:
  1. Miejsce ugryzienia nacieramy sokiem z cytryny, co łagodzi stan zapalny. Robimy to kilka razy dziennie.
  2. Miejsce przemywamy wodą z solą – 1 łyżeczkę rozpuszczamy w 250 ml wody.
  3. Na swędzenie i wielkie bąble polecane jest użycie plasterka ziemniaka lub cebuli. Przykłada się je do rany, co zmniejszyć ma obrzęk.
  4. Bąbel natrzeć można olejkiem eukaliptusowym, który ma właściwości przeciwzapalne i łagodzi ból.
  5. Jeśli mamy w domowej apteczce węgiel z apteki, można rozpuścić jedną tabletkę w wodzie i zrobić sobie okład z tak stworzonego preparatu.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł