Dieta fodmap – co jeść, na czym polega? Dieta na zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to przypadłość, którą diagnozuje się coraz częściej. W wielu przypadkach należy skupić się już na leczeniu farmakologicznym, ale jest też szansa na zmniejszenie objawów, a nawet ich wyeliminowanie, dzięki diecie FODMAP, którą skomponowali australijscy naukowcy. Co to za dieta i dla kogo właściwie została stworzona? Jakie produkty można podczas tej diety spożywać i jak wygląda przykładowy jadłospis? Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania diety FODMAP?

Dieta FODMAP – co to jest i dla kogo?

Przede wszystkim, zdaniem naukowców, diety FODMAP w żadnym wypadku nie powinno się stosować aż do końca życia. A polega ona na spożywaniu tylko niewielkiej ilości produktów, zawierających fermentujące sacharydy. Jeśli masz częste problemy z bólem brzucha, któremu często towarzyszy uczucie przelewania się, pojawiają się uciążliwe biegunki, cierpisz na wzdęcia to znak, że możesz mieć nietolerancję cukrów prostych i dieta FODMAP może być dla Ciebie wybawieniem.

Zespół jelita wrażliwego – pomocna dieta

Dieta FODMAP to jedna z najbardziej skutecznych metod wspomagających leczenia, a bardziej łagodzenie objawów zespołu jelita wrażliwego. Produkty, które zawierają dużą ilość FODMAP nasilają objawy tej przypadłości i prowadzą do dyskomfortu pojawiającego się w naszej jamie brzusznej. Dlatego należy wyeliminować niektóre produkty z codziennej diety, aby sobie pomóc.

 Dieta fodmap – produkty i jadłospis

Które produkty zawierają małe ilości FODMAP? Należyą do nich między innymi:
  • Owoce, takie jak: banany, winogrona, truskawki, jagody
  • Sery,
  • Orzechy, mięso i jaja
  • Niektóre produkty zbożowe
Przykładowy jadłopis dzienny na diecie fodmap: Śniadanie: płatki owsiane przygotowane na napoju roślinnym. Do płatków dodajemy ulubione, wskazane owoce. Obiad: Zupa krem z dyni oraz ryba z grilla podana z dodatkiem kaszy gryczanej i dozwolonych warzyw. Kolacja: bezglutenowy chleb z pomidorem i mozzarellą  a także koktajl bananowy z dodatkiem kiwi. Jak widać dieta FODMAP może być naprawdę smaczna i pełnowartościowa. Lista dozwolonych produktów jest dość długa, dlatego można z nich utworzyć sporo smacznych dań.

Przeciwwskazania stosowania diety fodmap

Diety eliminacyjnej nigdy nie powinno się stosować do końca życia, a fodmap właśnie do takich diet należy. Dlatego trzeba odpowiednio podejść do jej skomponowania, aby dostarczać naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych. Nie poleca się jej między innymi kobietom w ciąży i osobom, które czerpią na szereg różnych dolegliwości zdrowotnych.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł