Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Soda kalcynowana – zastosowanie, właściwości. Czy jest bezpieczna?
Soda kalcynowana, czyli węglan sodu, jest powszechnie nazywana także bielidłem. Wszystko dlatego, że wykorzystuje się ją głównie do czyszczenia, prania oraz wybielania. Jakie właściwości ma soda kalcynowana i do czego jeszcze się ją stosuje?
Czym jest soda kalcynowana i jakie ma właściwości?
Soda kalcynowana jest nieorganicznym związkiem chemicznym. Używa się jej głównie do prania — jest składnikiem mydeł, a także i proszków. Dlatego potocznie nazywa się ją bielidłem. Jakie inne właściwości posiada soda kalcynowana? Zmiękcza wodę, dzięki wyłapywaniu jonów magnezu oraz wapnia. Ma także właściwości ścierne. Nie są to jednak jedyne zastosowania sody. Choć może to zabrzmieć odrobinę przerażająco, wiedząc, że wykorzystuje się ją do prania i odplamiania, to stosuje się ją również w przemyśle spożywczym. Tam wykorzystywana jest jako substancja spulchniająca, a także jako regulator kwasowości. Znajdziesz ją np. w lodach, czy w dżemach. Warto wiedzieć, że na ich etykietach oznacza się ją symbolem E500(I).Różnica między sodą kalcynowaną a sodą oczyszczoną
Soda kalcynowana, czyli węglan sodu posiada wzór Na2CO3. Z kolei soda oczyszczona to wodorowęglan sodu o wzorze NaHCO3. Między nimi jest jedna zasadnicza różnica. Druga z nich jest łagodniejsza i dodatkowo pochłania też brzydkie zapachy. Obie jednak mają właściwości czyszczące, a także wspomagające czyszczenie. Prawdopodobnie o tym nie wiesz, ale sodę kalcynowaną możesz bez żadnego problemu zrobić z sody oczyszczonej we własnym domu. Wystarczy, że sodę oczyszczoną wysypiesz na blachę i włożysz ją do piekarnika ustawionego na 200℃. Następnie pozostawisz ją na pół godziny. Wysoka temperatura sprawia, że zmienia się ona właśnie w sodę kalcynowaną, a także w wodę i dwutlenek węgla.zdjęcie ilustrujące/Canva
Soda kalcynowana – zastosowanie w domu
W gospodarstwie domowym możesz wykorzystać sodę jako naturalny środek piorący i odplamiający. Jest świetna przede wszystkim do prania białych i jasnych rzeczy, bo ma właściwości wybielające. Dlatego z powodzeniem możesz używać jej do wybawiania np. żółtych plam z potu. Dodatkowo dzięki właściwościom ścieralnym świetnie usuwa różnego rodzaju zabrudzenia. Możesz czyścić nią i dezynfekować łazienkę, a także użyć do mycia podłóg. Musisz jednak pamiętać o tym, aby nie były one lakierowane czy woskowane.Czy soda kalcynowana jest bezpieczna?
Jest uważana za bezpieczną substancję. Jednak nie powinno się jej używać w nadmiarze, bo może prowadzić do nadprodukcji kwasu solnego, czyli nadkwasoty. Powinnaś też wiedzieć, że bezpośredni kontakt z nią może spowodować podrażnienie śluzówek, np. oka.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Suche łokcie? Poznaj te domowe sposoby!
Czy zdarza Ci się mieć suche i ciemne łokcie? Jeśli tak, nie jesteś sam. Wielu z nas boryka się z tym problemem, szczególnie podczas zimowych miesięcy. Na szczęście istnieje prosty i skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry łokciowej - soda oczyszczona. Ta powszechnie dostępna substancja może być użyta jako domowy środek na suche łokcie, który złuszczy martwy naskórek i przywróci skórze miękkość, gładkość i jasność.
Soda oczyszczona - sprawdzone i nieznane zastosowania w Twoim domu
Czy wiesz, że soda oczyszczona to nie tylko składnik do pieczenia czy środka do czyszczenia? Ta wszechstronna substancja ma wiele zastosowań w domu, które mogą Cię zaskoczyć! W tym artykule dowiesz się o niezwykłych właściwościach sody oczyszczonej oraz o ciekawostkach z nią związanych.
Wymocz w ten sposób białe koszule. Ten środek pomoże zachować biel na dłużej
Czyste, białe ubrania to podstawa w każdej garderobie. Niestety, wraz z kolejnymi praniami, białość może zacząć blaknąć, a na tkaninach mogą pojawić się trudne do usunięcia plamy.