Jak rozpoznać stan przedrzucawkowy?

Stan przedrzucawkowy rozwija się najczęściej u kobiet w ostatnim trymestrze ciąży. Zdarzają się sytuację gdy pojawia się niespodziewanie, nagle, jednak u niektórych pań powoli postępuje. Schorzenie to nazywamy inaczej zatruciem ciążowym lub gestozą.
Jest to jedna z przyczyn konieczności regularnych badań kobiety w czasie błogosławionym. Kluczowe jest systematyczne wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego i jeśli przewyższa ono normę nawet nieznacznie – konsultacja z lekarzem. Stan przedrzucawkowy pojawia się u kobiet, u których ciąża do tej pory przebiegała bez najmniejszych komplikacji. Wszystko wskazywało, że tak pozostanie jednak nastąpiły zmiany. Pośród przyczyn wymienia się: czynniki środowiskowe, czynniki dietetyczne, wady o podłożu genetycznym, nadwrażliwość ośrodkowego układu nerwowego, za mały przepływ krwi poprzez łożysko, uszkodzenie nabłonków, upośledzenie syntezy cytokin, zbyt wysoka aktywność naczyń tętniczych, zaburzenia pracy nerek, niedokrwienie macicy, rozciągnięcie macicy, DIC, hipowolemia.

Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy, pomocne w rozpoznaniu stanu przerzucawkowego?

  1. Białkomocz – utrata białka z moczem wynosi przeszło 500 mg w ciągu doby.
  2. Podwyższone ciśnienie krwi – jest to najczęściej jeden z pierwszych zauważalnych objawów. Jeśli w czasie badań kontrolnych wykazane zostanie ciśnienie 140/90 mmHg po przekroczeniu przez kobietę 20 tygodnia ciąży lekarz ma prawo podejrzewać rozwój stanu przedrzucawkowego.
  3. Bóle i zawroty głowy – przede wszystkim te które występują przewlekle i nie ustępują.
  4. Obrzęki – pojawiają się w okolicy stawów skokowych, nóg, rąk a także twarzy. Charakterystyczny jest fakt iż nie ustępują po odpoczynku. Również zauważalny jest gwałtowny przyrost wagi ciała, wywołany przez zatrzymywanie wody w organizmie, a także niewielkie ilości oddawanego moczu lub jego całkowity brak (jest to tzw. skąpomocz – poniżej 500 ml na dzień lub bezmocz).
  5. Silne nudności.
  6. Silne wymioty.
  7. Zaburzenia wzroku – widziany obraz może być nieostry bądź podwójny, a jego kontury ulegać zacieraniu. Dodatkowo niektóre kobiety zauważają błyski przed oczami, „płatki śniegu”, „gwiazdki” czy „muszelki”.
  8. Objawy towarzyszące bólom głowy – szumy w uszach, zaburzenia świadomości, duszności.
  9. Objawy wątrobowe – uwidaczniają się pod postacią niekorzystnych wyników przeprowadzanych prób wątrobowych bądź kobiety odczuwają ból tego narządu – prawe nadbrzusze, pod prawym żebrem.
Najczęstszą praktyką w momencie gdy stwierdzone zostanie podwyższone ciśnie u kobiety ciężarnej zostaje ona kierowana do szpitala na oddział patologii ciąży. Wynika to z faktu, że rozwój rzucawki może stanowić zagrożenie dla dziecka jak i dla matki, która w skrajnych przypadkach może doznać udaru mózgu, zapaść w śpiączkę bądź umrzeć. Odział szpitalny gwarantuje stałą opiekę, codzienne badania lekarskie i konsultacje. Kobietom z podejrzeniem rozwoju stanu przedrzucawkowego ciśnienie krwi mierzy się wówczas co najmniej kilka razy na dobę. Dodatkowo wykonywane jest każdego dnia badanie KTG, które bada tętno dziecka oraz występowanie skurczów u matki. W razie jakiegokolwiek niepokojącego objawu istnieje możliwość niezwłocznego rozwiązania ciąży poprzez cesarskie cięcie. Oczywiście jeśli do planowanego porodu pozostaje jeszcze kilka tygodni to lekarze czekają starając się zbić ciśnienie i zahamować inne objawy w sposób farmakologiczny, aby dziecko urodziło się w momencie gdy będzie już jak najbardziej rozwinięte. Marta
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł