canva.com

Kaktus bożonarodzeniowy – czy jest trujący? Sprawdź właściwości szlumbergery

Malowniczy grudnik to jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących zimą. Często można spotkać go w doniczkach, ale bywa też częścią stroików bożonarodzeniowych. Czy jest jednak bezpieczną rośliną, czy też ma właściwości toksyczne? Sprawdź podstawowe informacje na temat popularnego kaktusa bożonarodzeniowego.

Grudnik – co to za roślina?

Grudnik (znany także jako kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus, szlumbergera, epifillum zimowe albo raczek) to jeden z najciekawszych rodzajów kaktusów hodowanych w domu. Pochodzi z brazylijskiej dżungli, a swoją nazwę zawdzięcza kwitnieniu, które przypada na okres zachodniej zimy. W naturze szlumbergera żyje na gałęziach drzew i na skałach, co tłumaczy jej długie, zwisające pędy. Jest rośliną krzaczastą, intensywnie zieloną, a jej łodygi są malowniczo pofalowane. Popularność zdobyła głównie ze względu na swoje duże, kolorowe kwiaty – czerwone, różowe, purpurowe, fioletowe, brzoskwiniowe oraz białe.
Canva

Kaktus bożonarodzeniowy – czy jest toksyczny?

Bujny, wspaniale kwitnący grudnik jest wspaniałą rośliną ozdobną zwłaszcza w okresie zimowym. Nic więc dziwnego, że często pojawia się w domach przed świętami Bożego Narodzenia – obok gwiazdy betlejemskiej jest jedną z najczęściej kupowanych roślin dekoracyjnych w tym okresie. Czy jednak szlumbergera jest bezpieczna dla zwierząt i małych dzieci? Jeśli chodzi o toksyczność, nie ma się czym martwić. Według ASPCA (ang. The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals – Amerykańskie Stowarzyszenie Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt), szlumbergera nie jest trująca dla psów, kotów czy koni. Łodygi rośliny są pozbawione kolców, ale na szczycie liściopodobnych wypustek można znaleźć niewielkie włoski – z pewnością więc grudnik nikogo nie pokłuje.
Canva
Jeśli jednak masz w domu lubiącego podgryzać rośliny kota, doniczkę z grudnikiem ustaw w trudno dostępnym miejscu. Choć roślina nie jest toksyczna, obgryzienie zbyt wielu pędów, mimo wszystko może zwierzęciu zaszkodzić.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł