Czerwona gwiazda betlejemska w doniczce przy pudełkach z prezentami i świecach

Gwiazda betlejemska – skąd pochodzi i jak powstała jej nazwa?

Poinsecja (gwiazda betlejemska, wilczomlecz nadobny) to dla wielu osób jeden z symboli Bożego Narodzenia. Jej ostro zakończone przylistki tworzą malownicze rozety, a intensywne kolory urozmaicają zimową szarzyznę za oknem. Czy wiesz jednak, skąd wzięła się nazwa tego barwnego kwiatu? I w jaki sposób poinsecja stała się nieodłączną częścią świątecznych dekoracji?
Reklama

Gwiazda betlejemska – skąd pochodzi roślina?

Gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima) przybyła do nas z upalnego Meksyku i Gwatemali. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane są poinsecje o purpurowych rozetach, ale producenci roślin eksperymentują z coraz większą liczbą kolorów. Jednak to, co większość osób bierze za kwiatowe płatki, to tak naprawdę liście rośliny – okalają właściwe kwiaty, które są drobne i bardzo niepozorne.
Czerwona gwiazda betlejemska oświetlona przez słońce
Canva

Gwiazda betlejemska – krótka historia nazwy

Przez długi czas gwiazda betlejemska była znana jako “meksykański ognisty kwiat” lub “malowany liść”.
Reklama
W XIX wieku botanik Johann Friedrich Klotzsch wymyślił jej łacińską nazwę rodzajową (Euphorbia), upamiętniając w ten sposób greckiego lekarza Euphorbusa stosującego sok rośliny w celach leczniczych. Nazwę gatunkową – pulcherrima (łac. najpiękniejsza) – nadał wilczomleczowi inny botanik, Carl Ludwig Willdenow. Gwiazda betlejemska znana jest również jako poinsecja (ang. poinsettia). Ta nazwa została z kolei stworzona na cześć niejakiego Joela Robertsa Poinsetta, pierwszego ambasadora USA w Meksyku. W latach 20. XIX wieku polityk ten zaczął wysyłać wilczomlecz do Stanów Zjednoczonych, by hodować go w swoich szklarniach na południu kraju. W USA 12 grudnia, w rocznicę śmierci ambasadora, obchodzony jest Narodowy Dzień Poinsecji.
Reklama
Czerwone gwiazdy betlejemskie w donicach
Canva

Gwiazda betlejemska w Ameryce Środkowej i Południowej

Oczywiście gwiazdę betlejemską cenią nie tylko żądni egzotyki ludzi Zachodu. Zamieszkujący Meksyk Aztekowie nazywali roślinę “kwiatem rosnącym w resztkach lub glebie” i stosowali do produkcji czerwonego barwnika oraz środka przeciwgorączkowego. Współcześnie w górzystym Chile i Peru mówi się o niej „korona Andów ”, zaś w Meksyku i Gwatemali jest znana jako „kwiat wigilijny”.
Gwiazda betlejemska w formie krzewu na tle egzotycznego pejzażu
Shutterstock

Poinsecja – jak stała się symbolem Bożego Narodzenia?

Według legendy uboga meksykańska dziewczynka zmierzająca na świąteczną mszę martwiła się, że nie ma żadnego podarunku na ofiarę.
Reklama
Nazbierała więc bukiet kwiatów rosnących przy drodze i złożyła go przy ołtarzu – nocą rośliny wypuściły purpurowe liście i zmieniły się w poinsecje. Na symbol świąt te gwiaździste kwiaty awansowały w XVII wieku za sprawą meksykańskich franciszkanów, którzy używali ich jako dekoracji podczas obchodów Bożego Narodzenia.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama