Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Zmiana czasu letniego na zimowy – kiedy, jak przestawić zegarek, co dla nas oznacza
Zmiana czasu z letniego na zimowy, a z zimowego na letni, wprowadzana jest w Polsce od roku 1919. Pomysł ten narodził się po to, aby lepiej wykorzystywać naturalne światło słoneczne, „wydłużyć” sztucznie dzień pracy oraz oszczędzić energię potrzebną na oświetlenie miast czy domów. Należy pamiętać, że nie wszystkie kraje wprowadziły zmianę czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Jeśli chodzi o Europę, to wszystkie jej kraje prosperują właśnie w taki sposób (oprócz Islandii). Stany Zjednoczone i Kanada także w większości stanów korzystają ze zmian czasu.
Podstawy prawne zmiany czasu
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku reguluje wszystkie sprawy związane ze zmianą czasu. Rozporządzenie takie wydawane jest, co kilka lat i dotyczy paru nadchodzących lat, ponieważ zmiana czasu nie następuje zawsze tego samego dnia, a w różnych latach jest ona inna.Jak zmienić czas w zegarku?
Kiedy zmieniamy czas na zimowy, musimy przestawić zegarki z godziny 3:00 w nocy, na godzinę 2:00 w nocy. Odwrotnie sprawa ma się w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, gdzie przestawiamy zegarki z 2:00 na 3:00 w nocy. W ten sposób zyskujemy i tracimy jedną godzinę, bilans wychodzi więc w ciągu roku zerowy. W 2014 roku, czyli w roku bieżącym, zmiana czasu letniego na zimowy nastąpi 26 października. W latach następnych:- W 2015 roku 25 października
- W 2016 roku 30 października
Czy naprawdę to pomaga?
Obecnie wielu ludzi spiera się, czy zmiana czasu nadal powinna być stosowana w krajach wysokorozwiniętych. Niegdyś procent oszczędzonej energii był znacznie wyższy, niż dzisiaj. Dzieje się to za sprawą wykorzystania energii do innych celów. Oświetlenie mieszkań i firm z reguły związane jest teraz z użyciem energooszczędnych żarówek, a większą część zużywanej energii wykorzystuje się na podłączenie klimatyzacji, ogrzewania czy urządzeń RTV i AGD – których używa się bez względu na porę dnia. Zmiana czasu wpływa na rytm czuwania, który zmienia się o około 40 minut w stosunku do dnia poprzedzającego zmianę czasu. Ma to wpływ na sprawność umysłową i samopoczucie pracowników, a przez to zmniejsza koncentrację, pamięć i ich możliwości. Z drugiej strony wydłużenie „dnia” w okresie zimowym, pomaga w zmniejszeniu liczby wypadków drogowych. Przy lepszej widoczności ludzie jeżdżą o wiele bezpieczniej.Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Po co nam zmiana czasu?
Dwa razy do roku, wszyscy jesteśmy proszeni o przestawienie zegarków - raz na wiosnę, raz na jesień. To właśnie zmiana czasu, która ma na celu dostosowanie naszego życia do zmieniających się warunków atmosferycznych. Ale czy naprawdę wiemy, dlaczego to robimy? W tym artykule dowiesz się, po co nam ta cała zmiana czasu i jak wpływa ona na nasze codzienne życie.
Randka zimą - jak spędzić niezapomniany czas we dwoje?
Chociaż zima może być czasem chłodnym i nieprzyjemnym, nie oznacza to, że randka zimą musi być nudna i monotonna. Wręcz przeciwnie! Zimowa aura stwarza wiele możliwości do spędzenia romantycznego czasu we dwoje. W tym artykule podpowiem Ci, gdzie się wybrać i jak spędzić niezapomnianą randkę zimą.
Jak dbać o włosy zimą?
Zima to okres, w którym nasze włosy potrzebują szczególnej troski i ochrony. Mroźne powietrze, wiatr, deszcz i częste zmiany temperatury mogą negatywnie wpływać na kondycję naszych włosów. Dlatego ważne jest, abyśmy zadbały o odpowiednią pielęgnację i stosowały skuteczne metody ochrony.