Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Należyte przygotowanie mieszkania do sprzedaży może podbić jego cenę nawet półtorakrotnie. Kupcy są niezwykle wymagający, zwłaszcza, że rynek mieszkaniowy jest dość duży. Pochopne decyzje podejmowane są raczej rzadko, mieszkanie oglądane jest nawet kilkukrotnie, a znalezienie naprawdę zadowolonego i skorego zapłacić pełną cenę klienta – jest zadaniem wymagającym.
Przed oddaniem mieszkania do sprzedaży należy więc przygotować je na spotkanie z pierwszymi zainteresowanymi kupcami. Pomyślmy sami, na co my zwrócilibyśmy uwagę, zastanawiając się nad kupnem tego mieszkania.

1. Zachowanie porządku – sprzątanie

Mieszkanie należy wysprzątać. Jeśli zostają w nim jakiekolwiek meble, należy je odsunąć i wymyć podłogi. Z sufitów należy zdjąć pajęczyny. Kafelki oraz ceramikę w łazience czy w kuchni należy wyczyścić specjalnymi środkami przeciw rdzy, najlepiej o wybielającym działaniu.

2. Wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy

Jeśli mieszkanie sprzedawać chcemy częściowo lub całkiem umeblowane, pomyślmy jednak o wyrzuceniu najmniej potrzebnych i najbardziej starych mebli. Mieszkanie lepiej prezentować się będzie bez starej komody ciotki, lub zmechaconego dywanu, na którym spał pies. Zadbajmy o każdy szczegół wyposażenia.

3. Świeże kwiaty, świeżość w domu

Wyposażenie w mieszkaniu wystroić można w nowe, cięte kwiatki. Nie stawiajmy kwiatów sztucznych, a jeśli mieszkanie nie jest już często odwiedzane – zabierzmy z niego także wszystkie kwiaty doniczkowe, które swoją powolną śmiercią będą tylko straszyły potencjalnych kupców.

4. Niwelowanie brzydkich zapachów

Najbardziej odstraszającą rzeczą, która może spotkać kupca w oglądanym mieszkaniu to unoszący się, nieprzyjemny zapach. Trudno przekonywać takiego człowieka, że zapach ten zniknie po paru dniach czy tygodniach, lub jest tylko chwilowy. Nikt nie kupi mieszkania, nad którym wisi widmo nieprzyjemnego zapachu – trudno bowiem będzie w nim żyć. Przed zaproszeniem kupców do mieszkania należy uprać dywany, sofy, firany czy materiałowe obicia krzeseł – to tkaniny najczęściej przenoszą zapachy zwierząt czy dymu tytoniowego.

5. Zadbanie o odpowiednie oświetlenie

Większość kupców lubi obejrzeć mieszkanie w dobrym oświetleniu. Zadbajmy o odsłonięcie wschodnich i południowych okien, wpuśćmy do mieszkania trochę światła słonecznego. Jeśli nie jest to możliwe, należy zamontować najjaśniejsze żarówki – np. po 100 Wat. Ludzie chętniej kupują mieszkania dobrze oświetlone, przejrzyste. Świadczy to również o samym sprzedającym – pod kątem czysto psychologicznym – pokazuje on, że nie ma nic do ukrycia, a prezentowana oferta jest uczciwa.
Udostępnij artykuł