Bezpieczeństwo dziecka - na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika?

Wszelkie wyjazdy, podróże, a nawet codzienne poruszanie się z dzieckiem samochodem po mieście powinny odbywać się pod znakiem bezpieczeństwa. Polskie prawo zobowiązuje rodziców do przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych do momentu ukończenia przez nie 12 roku życia i osiągnięcia wzrostu 150 centymetrów. Starsze dzieci jeżdżą na specjalnych podwyższeniach – ich zadaniem jest niedopuszczenie do tego aby pas samochodowy przechodził przez szyje naszej pociechy gdyż może stwarzać dodatkowe zagrożenie w razie zderzenia. Należy zadbać aby pas przechodził przez klatkę piersiową.

Fotelik zamiast wózka

W ostatnim czasie pojawiły się na rynku gondole wózkowe wyposażone w pasy, które można wpiąć pasami samochodowymi. Nie zapewniają one jednak wystarczającego poziomu bezpieczeństwa przewożonym niemowlętom, takiego jak specjalne foteliki. Ich pojawienie się wynika z faktu iż lekarze alarmują rodziców, że dziecko nie powinno przebywać w nosidełku (w pozycji jaką ono zapewnia) ograniczając ruchy dłużej niż 2 godziny na dobę. Jednak w ostrzeżeniach chodzi raczej o inną kwestię niż o przewożenie maluchów w samochodzie. Zwróćmy uwagę iż odkąd pojawiły wózki umożliwiające wpięcie w stelaż fotelika samochodowego to rodzice często nie korzystają z tej opcji jedynie przy krótkich zakupach czy wizycie u lekarza ale wożą w nich dzieci jak w zwykłych wózkach. I tego właśnie lekarze chcieliby nauczyć nas unikać.

Co wziąć pod uwagę kupując fotelik?

1. Dobry producent, sprawdzone crashtesty Poleca się wybór renomowanego fotelika znanej marki i sprawdzenie dokładnie crashtestów jakie przeszedł i jakie noty uzyskał. Jest to kwestia jaka świadczy o jego bezpieczeństwie i może uratować życie naszej pociechy dlatego tu nie warto oszczędzać. 2. Grupa wiekowa/ wagowa Fotelik powinien być dopasowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Nie może być zbyt duży ani zbyt mały. Producenci podzielili je na grupy aby rodzicom łatwiej było dopasować odpowiedni dla ich pociechy. Grupa 0 lub 0+ skierowana jest dla noworodków i niemowląt do około 13 kilogramów ( w takim foteliku dzieci jeżdżą najczęściej do momentu ukończenia pierwszego roku życia). Kolejna grupa I to foteliki dla dzieci 9-18 kilogramów (zwykle od około 1,5 roku do 4 lat). Następna od 15 do 36 kilogramów to dzieci powyżej 4 roku życia. Kolejny krok to tzw. podwyższenia dla dzieci od około 22 kg. 3. Szeroki zakres regulacji Dzieci rosną bardzo szybko, nie koniecznie znacząco przybierając od razu na wadze, wymagając zakupu nowego fotelika. Warto aby w foteliku jaki zakupimy były możliwości regulacji, zagłówków, podłokietników itp., dzięki temu lepiej dopasujemy go do naszej pociechy i zapewnimy jej większe bezpieczeństwo. 4. Stabilne mocowanie Przeważająca ilość fotelików zapinana jest w samochodzie pasami. W nowszych autach znajduje się tzw. system Isofix dzięki czemu montujemy fotelik na specjalne zaczepy w samochodzie i nie przesuwa on się pod wpływem jazdy. 5. Wykończenie / materiały Fotelik powinien być solidnie wykonany, nie posiadać żadnych elementów wystających, które mogłyby spowodować, że dziecko zrobi sobie krzywdę. Zastosowane materiały również powinny być wysokiej jakości, zapewniać dziecku komfort jazdy oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Marta
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł