Homeopatia - prawdy i mity

Homeopatia jest jedną z gałęzi niekonwencjonalnej, niezatwierdzanej przez lekarzy i badaczy, medycyny. Jej skuteczność jest mocno dyskusyjna, jednak znajduje zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Obie grupy zaciekle walczą argumentując swoje stanowiska coraz nowszymi odkryciami lub doświadczeniami oraz opisem dokładnych przypadków.

Na czym polega homeopatia?

Leki homeopatyczne to substancje mocno rozcieńczane, które mają leczyć bardzo różne choroby w zależności od rodzajów symptomów. Myślenie homeopatów jest proste: jeśli jakaś substancja wywołuje wysoką gorączkę, a my właśnie chcemy wyleczyć wysoką gorączkę, to wystarczy spożyć tą substancję mocno rozcieńczaną wodą. Używa się więc tutaj substancji w założeniu, że wywołując dane symptomy chorobowe (lub samą chorobę), będzie również leczyć podobne symptomy innych chorób.

Prawdy na temat homeopatii

Prawda: Leki homeopatyczne rozcieńczane są bardzo wiele razy. Po każdym rozcieńczeniu energicznie potrząsane, co przez homeopatów nazywane jest succussion i ma zwiększyć możliwości działania danej substancji. Niestety, czasami rozcieńczanie trwa dotąd, aż w „leku” nie pozostaje już nic z oryginalnie rozcieńczanej substancji. „Lek” pozostaje jedynie wodą. Prawda: Homeopatia może naprawdę leczyć w oparciu o mechanizmy efektu placebo. Zostało to udokumentowane, zaś sam efekt placebo znany jest w medycynie od dawna. Placebo wyraźnie poprawia stan zdrowia u wielu pacjentów. Może również poprawić sam nastrój i nastawianie do choroby oraz leczenia zwiększając optymizm pacjenta, co pozwala mu na szybsze zdrowienie. Prawda: Homeopatia ma długą historię. Pierwsze wzmianki o leczeniu rozcieńczonymi i nierozcieńczonymi substancjami, które wywołują objawy podobne z objawami chorobowymi, pochodzą już z okresu starożytności.

Mity wokół homeopatii

Mit: Substancje homeopatyczne leczą rożnego rodzaju choroby i mogą być stosowane, jako alternatywna i wyłączna terapia. Przeprowadzono szereg badań klinicznych, które wykluczyły ich jakiekolwiek działanie na człowieka. W większości leki są tak rozcieńczone, że zawierają już tylko samą substancję rozcieńczającą. O wynikach podobnych prób medycznych przeczytać można między innymi w artykule „Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy” autorstwa K. Shang, L. Huwiler-Müntener i innych. Mit: Leki homeopatyczne muszą zostać zatwierdzone, by móc je sprzedawać. Leki homeopatyczne w Polsce nie muszą posiadać potwierdzenia ich skuteczności, aby mogły zostać wprowadzone na rynek. Wszystkie leki konwencjonalne muszą jednak posiadać takie dokumenty! Mit: Homeopatia jest jedną ze specjalizacji lekarskich. Leki homeopatyczne zostały wprowadzone do ustawy o prawie farmaceutycznym, a więc według litery prawa mogą być przepisywane przez lekarzy. Rada Naczelna Izby Lekarskiej uznała jednak praktykowanie homeopatii przez lekarzy jako ogromne niedopatrzenie i błąd w sztuce. Przepisywanie leków homeopatycznych przez medyków traktowane jest jako niegodne profesji medycznej i nieetyczne.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł