Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Podział obowiązków w rodzinie
Od niedawna mamy do czynienia z dyskusją społeczną dotyczącą podziału obowiązków domowych w rodzinach. Oburzenie wywołuje fakt, że tata krząta się po domu, a przecież w wielu rodzinach jest to zupełnie naturalną sytuacją. Dom to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec powinien mieć ściśle określone obowiązki, które są dostosowane do jego umiejętności oraz możliwości.
Obowiązki dorosłych
Dorośli członkowie rodziny odpowiadają za jej utrzymanie finansowe, ale również za spełnienie wszystkich najważniejszych potrzeb poszczególnych członków rodziny niezależnie od wieku. Tym samym poza pracą zawodową dorośli są zobowiązani do utrzymania należytego porządku w domu, przygotowania posiłków czy opieki nad dziećmi. Podział tych obowiązków jest różny w różnych rodzinach i najczęściej uzależniony od tego, czy i w jakich godzinach pracują zawodowo dorośli.Obowiązki dzieci
Dzieci to również członkowie rodziny, którzy, choć mali, powinni mieć swoje obowiązki, z których będą rozliczani. Często pojawia się pytanie o to kiedy powinno się wprowadzać pierwsze obowiązki w życie naszej pociechy? Z doświadczeń wielu mam wynika, że im wcześniej tym lepiej. Oczywiście obowiązki dziecka powinny być dostosowane do jego wieku i umiejętności. Już roczny malec może, oczywiście z pomocą mamy, posprzątać swoje zabawki. Na początku wrzucanie klocków czy maskotek do pudełka może być ciekawą formą zabawy. Cztero-, pięciolatek może już pomagać mamie przy nakrywaniu stołu czy wyjmowaniu naczyń ze zmywarki. Malec w takim wieku może również chwilę pobawić się z młodszym rodzeństwem czy pomóc w sprzątaniu domu. Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo lubią wykonywać czynności związane ze porządkowaniem mieszkania. Wystarczy dać im ściereczkę i można być pewnym, że kurze na najniższych półkach zostaną doskonale starte.Obowiązki nastolatka
Głównym i najważniejszym obowiązkiem dzieci w wieku szkolnym, a potem nastolatków jest oczywiście nauka, niemniej jednak nie należy z tego powodu zwalniać ich z wszystkich innych obowiązków. Młodzi ludzie powinni mieć swój przydział obowiązków domowych, ponieważ uczą się w ten sposób systematyczności i odpowiedzialności za siebie i innych. Niczym niewłaściwym nie będzie jeśli nastolatek wyniesie śmieci, umyje klatkę schodową czy od czasu do czasu umyje naczynia. Ważne jest tylko, aby obowiązki były dokładnie określone, a dziecko było ze swoich obowiązków rozliczone. AgnieszkaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Parentyfikacja – na czym polega zamiana ról w rodzinie?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że jako dziecko musiałaś przejąć odpowiedzialność za swoich rodziców? Czułaś, że musisz dorosnąć zbyt szybko i wypełniać obowiązki, które normalnie spoczywają na barkach dorosłych? Jeśli tak, to prawdopodobnie doświadczyłeś zjawiska zwanej parentyfikacją.
"Znowu będę nas pytać, kiedy planujemy powiększyć rodzinę. Mam dość!" Niedyskretne pytania o dziecko przy świątecznym stole... Co robić?
Wiesz, że przy świątecznym stole znowu padną pytania "kiedy planujecie dzieci"? Masz już dość takich rozmów i tego, że bliscy naruszają Twoją prywatność? A może To właśnie Ty zadajesz innym takie pytania i nie rozumiesz, co w tym złego?
5 sposobów na teściową, która za bardzo się wtrąca
Wtrącająca się teściowa to zmora każdego współmałżonka. Szczególnie wścibskie teściowe potrafią być w stosunku do swoich synowych. Mamy bardzo lubią pilnować swoich synów, zwłaszcza jeśli całe życie synowie Ci pozostawiali pod ich opieką.