Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Rozwód bez orzekania o winie
Często słyszymy w filmach czy od znajomych pojęcie „rozwód bez orzekania o winie”. Warto jednak wiedzieć czym charakteryzuje się taki rodzaj rozwodu.
Pozew rozwodowy
O tym, czy rozwód ma być z orzeczeniem czy bez orzeczenia o winie decyduje osoba składająca pozew rozwodowy. Już na wstępnym etapie postępowania rozwodowego warto z całą świadomością zaznaczyć, czy chcemy określenia winnego czy też nie, gdyż od tej decyzji będzie zależał dalszy bieg sprawy. Warto wiedzieć, że decyzję o ustaleniu winnego rozpadu małżeństwa może zostać zmieniona w trakcie trwania sprawy rozwodowej, a nawet po jej zakończeniu, ale musi to nastąpić przed uprawomocnieniem się orzeczenia sądu.Przygotowanie do sprawy rozwodowej
Rozwód bez orzekania o winie wybierają najczęściej małżonkowie, którym zależy na szybkim i jak najmniej stresującym rozwodzie. Dlatego też bardzo często małżonkowie dobrze przygotowują się do sprawy rozwodowej. Pod okiem swoich prawników lub mediatora omawiają najbardziej newralgiczne sprawy takie jak podział majątku, opiekę nad małoletnim dzieckiem, sposób kontaktowania się z dzieckiem itd. Jeśli wszystkie te sprawy zostaną ustalone przed rozprawą, wówczas sama sprawa w sądzie trwa znacznie krócej.Przebieg sprawy rozwodowej
Atutem prowadzenia sprawy rozwodowej bez orzekania o winie jest to, że przebiega ona znacznie szybciej niż w wypadku, gdy orzekana jest wina jednej lub obu stron. Ponieważ zazwyczaj przy rozwodzie bez orzekania o winie nie powołuje się świadków sprawa może się zakończyć nawet po 1-2 rozprawach sądowych. W większości wypadków ma ona również znacznie spokojniejszy i mniej emocjonalny przebieg.Co warto wiedzieć?
W przypadku sprawy rozwodowej bez orzekania o winie małżonkowie mogą od siebie nawzajem żądać alimentów, jeśli któreś z nich znajduje się w niedostatku. Sprawa o alimenty może być połączona ze sprawą rozwodową lub odbyć się osobno. Obowiązek alimentacyjny względem małżonka wygasa po pięciu latach od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie, w przypadku znacznej poprawy stanu materialnego lub ponownego wejścia w związek małżeński osoby uprawnionej do alimentów. Jeśli pogorszeniu ulegnie sytuacja finansowa obowiązanego, wówczas sąd może odstąpić od nakazu płacenia alimentów byłemu małżonkowi. AgnieszkaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Dlaczego związki się rozpadają?
Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak wiele związków kończy się rozpadem? Dlaczego nawet te, które wydają się być idealne, nagle tracą swoją siłę i trwają tylko przez krótki czas? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom rozpadu związków i postaramy się znaleźć odpowiedzi na to pytanie.
Opieka naprzemienna – jak działa?
Opieka naprzemienna to forma władzy rodzicielskiej, która jest coraz częściej stosowana po rozwodzie. Polega ona na tym, że dziecko przebywa na przemian u każdego z rodziców, co daje mu możliwość utrzymania bliskiego kontaktu z oboma stronami rodziny. W tym artykule dowiesz się, jak działa opieka naprzemienna, jakie są jej warunki oraz jak wpływa na alimenty i od jakiego wieku można z niej skorzystać.
Intercyza - co to jest? Wszystko, co powinnaś wiedzieć!
Interesuje Cię, czym dokładnie jest intercyza? Chcesz dowiedzieć się, jak działa i dlaczego może być ważna dla Ciebie i Twojego partnera? W tym artykule omówimy wszystkie istotne informacje na temat intercyzy, włączając w to jej definicję, zasady i korzyści. Przygotuj się na podróż po świecie prawnym i finansowym!