Przechowywanie żywności 10 rad

Przechowywanie żywności nastręcza często licznych problemów. Gdzie to położyć w lodówce? Co zrobić aby panował w niej porządek? Czy to musi leżeć w chłodzie czy może na blacie? Te i inne pytania niejednokrotnie męczą przede wszystkim początkujące panie domu. Postaramy się podpowiedzieć co nieco w kwestii przechowywania naszego jedzenia.

1. Przyprawy

Wszystkie przyprawy które posiadamy najlepiej umieścić w niewielkich słoiczkach. Można zakupić specjalne i ładnie ustawić na blacie lub poprosić męża o zamontowanie nad nim niewielkiej półki na której równo je ustawimy. Można również zbierać małe słoiczki, wszystkie takie same, np. po przecierze pomidorowym, wyczyścić je z etykiet i tak przechowywać dodatki do potraw. Innym pomysłem jest przykręcenie zakrętek od słoików w spody wiszących szafek i dokręcanie słoików z zawartością tak, że będą sprawiać wrażenie wiszących pod szafką.

2. Owoce

Większość z nich można przechowywać na wierzchu np. w specjalnym koszyku ustawionym na blacie lub na wiszącym koszu pod sufitem. Polecamy aby jabłka leżały osobno niż pozostałe owoce, gdyż mogą wywoływać szybsze dojrzewanie a nawet przejrzewanie owoców. Banany najlepiej włożyć do lodówki.

3. Mięso

Jeśli kupimy go więcej najlepiej zamrozić i stopniowo w ciągu tygodnia wyjmować na obiady. To które zamierzamy przyrządzić marynujemy i wstawiamy pod przykryciem a najlepiej w szczelnym pojemniku do lodówki.

4. Wędliny

Najdłuższą świeżość zachowają przechowywane w papierze pergaminowym, w którym otrzymamy ją w dobrych sklepach mięsnych. Może również leżeć w woreczku lub odpowiednim pojemniku.

5. Ser

Zawsze w foli aby nie obsychał. Możemy użyć do tego także woreczków śniadaniowych.

6. Warzywa

Te nienapoczęte najlepiej umieścić w jednej z szuflad w lodówce. Jeśli jakieś nadkroimy i chcemy odłożyć włóżmy je do szczelnego pojemnika. Nie będzie tak obsychać, dłużej zachowa świeżość i nie będzie brudzić lodówki.

7. Jajka

Najlepiej aby miały swoje osobne miejsce w lodówce. Może to być cała półka, pojemnik lub specjalna podstawka. Zadbajmy aby nie miały kontaktu z innymi produktami, które spożywane są w surowej formie.

8. Podział

Najlepiej podzielić półki w lodówce na jednej układać nabiał, na innej gotowe dania na kolejnej warzywa i owoce. W ten sposób lodówka będzie lepiej zorganizowane i łatwiej utrzymamy porządek.

9. Pojemniki

Warto wyposażyć się w odpowiednią ilość pojemników do przechowywania różnej wielkości. Przydadzą się do półproduktów, gotowych dań czy do mrożenia. W lodówce można ustawiać jedno na drugim i obok siebie. Ich foremność pozwala na umieszczenie znacznie większej ilości produktów.

10. Zioła

Świeże stawiamy w doniczkach, tylko nie glinianych bo pochłaniają zbyt dużo wody i zioła uschną. Najlepiej na parapecie, regularnie podlewamy. Później można je wysuszyć i umieścić w słoiczkach lub pojemniczkach. Marta
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł