5 domowych sposobów na walkę z grzybicą stóp

Grzybica jest bardzo nieprzyjemną chorobą wywoływaną przez ponad 200 różnych gatunków mikroskopijnych grzybów. Grzybicą stóp zarazić możemy się nie przestrzegając podstaw higieny ale również uczęszczając w miejsca, w których narażeni jesteśmy na największe zachorowania: np. na basen lub na siłownię, gdzie dzielimy prysznic z wieloma innymi osobami.
Przedstawiamy kilka domowych sposobów na walkę z tą mało komfortową przypadłością:

1. Olejek drzewa herbacianego

Trzy, cztery razy dziennie smarujemy stopy olejkiem drzewa herbacianego. Wystarczy około 6-10 kropel specyfiku na jedno smarowanie. Kurację kontynuujemy po wyleczeniu profilaktycznie przez około 2-3 tygodnie.

2. Odpowiednie skarpetki i obuwie

Na basenie warto wyposażyć się w klapki, również w innych miejscach publicznych, w których mielibyśmy stąpać boso – lepiej chodzić w klapkach. Sprawdzajmy także z czego wykonane są skarpetki, które kupujemy – najlepszym wyborem będą te bawełniane, przepuszczają one bowiem powietrze i „oddychają”. Jeśli uprawiamy męczące sporty warto zaopatrzyć się w specjalne skarpetki dla sportowców, które wchłaniają pot. Do butów zakupić możemy specjalne spraye lub pudry przeciwgrzybiczne. Spryskujemy but i odstawiamy go przynajmniej na jeden dzień. Tylko w ten sposób lecząc jednocześnie grzybicę stóp nie będziemy ciągle sami się narażać i zarażać.

3. Częste mycie stóp

Szczególnie w lecie, kiedy trwają upały, a nogi bardzo się pocą trzeba myć je jak najczęściej. Dużą wagę przykładamy wtedy do mycia przestrzeni pomiędzy palcami, ponieważ właśnie w tych miejscach najczęściej rozwija się grzybica. Jeśli jesteśmy już zarażeni to przy myciu staramy się usuwać zmienioną grzybicznie skórę poprzez szorowanie – usunie to martwy naskórek, lecz w żadnym wypadku nie trzemy do krwi.

4. Wyciąg z pestek grejpfruta

Wyciągiem smarujemy stopy 2-3 razy dziennie. Profilaktycznie możemy to robić także po ustaniu choroby. Wyciąg możemy także dodać do wody, w której pierzemy buty czy skarpetki – w ten sposób szybciej pozbędziemy się choroby.

5. Roztwór soli

Przygotowujemy wodę z solą wlewając ją do dużej miski. Używamy około 2-3 łyżeczek soli kuchennej na 0,5 litra wody. Następnie moczymy nogi przez około 10-15 minut. Zapobiega to dalszemu rozwojowi grzyba i zmiękcza zmienioną skórę, ułatwiając pozbycie się problemu. W sklepach i aptekach można zakupić także specjalną sól do mycia stóp z dodatkowymi składnikami odkażającymi i pielęgnującymi.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł