7 sposobów na zwalczenie moli spożywczych

Mole spożywcze pojawiają się w co drugim domu. Są równie popularne, jak rybiki – malutkie owady żyjące w zakamarkach kuchni i łazienek. Mole spożywcze wyglądem przypominają mole włosienniczki, inaczej nazywane molami ubraniowymi lub odzieżowymi. W porównaniu jednak ze swoimi braćmi nie karmią się one niszcząc ubrania, a wybierają raczej do mieszkania szafki kuchenne, gdzie pożywiają się na produktach spożywczych. Jak pozbyć się moli spożywczych?

1. Usunąć ich źródła pożywienia

Mole spożywcze żywią się najczęściej pokarmem suchym. Uwielbiają więc takie produkty, jak mąka, kasza, płatki zbożowe, makaron czy ryż. Należy ze swoich szafek usunąć wszystkie z nich, jak również otręby, orzechy, suszone owoce i warzywa, ziarna, słodycze, herbatę, kawę, przyprawy oraz nawet karmy dla zwierząt.

2. Oczyszczenie szafek

Po generalnym uprzątnięciu wszystkich możliwych źródeł pokarmu pozostanie również posprzątanie wszystkich szafek, najpierw jedynie wodą, a później używając środków z alkoholem.

3. Generalne porządki w kuchni

Powyższe punkty jednak nie wystarczą, aby uporać się z problemem w całości. Niezbędne będzie przeprowadzenie generalnych porządków. Larwy moli „lubią” przebywać w szczelinach płytek, za półkami, w różnych „składzikach” np. gazet, papieru, w śmieciach, kartonach na jajka, puszkach, słoikach. Należy wszystkie takie rzeczy dokładnie sprzątnąć, umyć i zdezynfekować.

4. Użyj octu

Przemywając szafki, blaty oraz pudełka, w których przechowuje się żywność, można użyć dodatkowo octu. Będzie on również działał zabójczo na larwy moli. Niestety ma nieprzyjemny zapach, ale to jedna z możliwości pozbycia się moli żywnościowych raz na zawsze.

5. Ochrona sprzętu kuchennego

Wszelkie sprzęty metalowe, szklane, sztućce czy miseczki, talerze, garnki – należy najpierw umyć, a później wstawić na chwilę do zamrażalki. Następnie odstawić je, aby zachowały temperaturę pokojową, a końcowo umieścić je na chwilę w piekarniku o temperaturze powyżej 80 °C. To powinno zabić wszelkie jajeczka oraz larwy, które normalnie przetrwałyby, a z nich narodziłby się nowe mole. Trzeba jednak wiedzieć, że to larwy moli odpowiedzialne są za zjadanie pożywienia i jego zanieczyszczenie.

6. Pułapki na mole spożywcze

Na mole można zakupić również dodatkowe środki trujące w postaci na przykład pułapek. Należy je umieszczać w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych. Zarazem są to te same miejsca, w których mole kryją się najczęściej i gdzie składają jaja – za szafkami kuchennymi, za różnymi przedmiotami, w miejscach zacienionych, wilgotnych i ciemnych. Można zastosować również specjalnie płytki na owady lub koncentraty, które miesza się w proporcjach z wodą i czyści nimi miejsca, w których pojawiają się owady.

7. Potrzebne jest działanie kompleksowe

Sprzątanie, wyrzucanie produktów spożywczych, zastosowanie innych metod przechowywania żywności, zastosowanie produktów owadobójczych – wszystkie te metody należy zastosować razem, kompleksowo. Jedynie wtedy wyniki może być satysfakcjonujący a mole znikną raz na zawsze.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł