Jak przygotować się do oddania krwi ?

Oddanie krwi to szlachetny uczynek, który jest całkowicie darmowy i dobrowolny. W Polsce nie dostaje się żadnych pieniędzy za oddanie krwi, co ma miejsce w innych krajach europejskich np. Niemczech. Dlatego jest to postępowanie bardzo honorowe. Już po pierwszym oddaniu krwi dostaje się książeczkę i tytuł honorowego dawcy krwi. Warto to zrobić nawet dla samego siebie – nic bardziej nie buduje i nie poprawia samopoczucia, jak myśl o tym, że właśnie oddaliśmy jakąś cząstkę siebie, która być może uratuje drugiego człowieka.
Jak jednak przygotować się do oddania krwi i jakie wymagania spełnić?

Musisz mieć skończone 18 lat

Osoba, która chce zostać krwiodawcą musi być pełnoletnia. Niestety dobrowolnie krwi oddawać nie mogą osoby poniżej tego wieku. Jednocześnie wykluczone z oddawania krwi są również osoby, które ukończyły 65 lat.

Pij dużo płynów

Dzień przed oddaniem krwi pij dużo wody mineralnej, około 1,5-2 litrów. Możesz również pić soki i podobne przetwory, unikaj jednak napojów gazowanych i kawy. Przede wszystkim zaś zabrania się spożywania alkoholu.

Zjedz lekkostrawne śniadanie

W dniu oddania krwi przed przyjściem do miejscowego krwiodawstwa zjedz lekkostrawne, małe śniadanie. To bardzo ważne, lekarz podczas kontroli będzie się Ciebie pytał czy w dniu dzisiejszym zjadłaś posiłek. Pamiętaj, aby wykluczyć w nim tłuszcze zwierzęce. Niech będą to kanapki z twarożkiem, musli, tosty z dżemem czy sałatka lub surówka z bułką.

Cykl miesięczny

Do oddawania krwi nie możesz zgłaszać się w czasie trwania miesiączki ani do 3 dni po niej. Nie warto nawet próbować, tylko cierpliwie poczekać jeszcze te parę dni. W kwestionariuszu przed pobraniem krwi będziesz musiała zaznaczyć, kiedy ostatni raz miałaś okres. Również lekarz na kontroli zapyta Cię o to i wykluczy jeśli masz go właśnie teraz, lub dopiero co go miałaś.

Zadbaj o swoje dobre samopoczucie

Wyśpij się dobrze przed dniem, w którym oddajesz krew. Nie pij kawy, chyba, że zaleci Ci to lekarz, który będzie Cię kontrolował. Ale o to zadba już samo krwiodawstwo. Przed oddaniem krwi dostaniesz chwilę czasu dla siebie oraz coś do przegryzienia i do picia – przynajmniej tak wygląda procedura w większości placówek. Po wypiciu herbaty lub kawy na miejscu będziesz dopiero odesłana do pokoju poboru. Wypoczęcie ważne jest też z tego powodu, aby nie nadwyrężać zbytnio swojego organizmu oraz „wytrzymać” presję oraz nie zemdleć na widok całego procederu: przede wszystkim zaś własnej krwi. Powodzenia!
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł