Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
9 domowych sposobów leczenia świerzbu
Przyjęło się stwierdzenie iż choroba jaką jest świerzb wynika z brudu. Jest to jednak mit, który należy obalić, gdyż może ona wystąpić również u osób skrupulatnie dbających o higienę osobistą. Do zarażenia się pasożytami świerzbowca ludzkiego może dojść w miejscu pracy, przedszkolu czy szkole. Osobniki te są tak maleńkie, że nie istnieje możliwość dostrzeżenia ich gołym okiem.
Leczenie świerzbu oczywiście powinno odbywać się pod kontrolą lekarza dermatologa i wymaga dużego zaangażowania i skrupulatności. Z całą pewnością nikogo, z osób do których naskórka przedostały się larwy pasożyta nie trzeba będzie namawiać do podjęcia odpowiedniej terapii i środków w celu jego zwalczenia. Dlaczego? Powodem są dotkliwe i uciążliwe objawy, z których za najgorszy uważany jest uporczywy świąd skóry w miejscach obecności larw. Świerzb występuje zwykle w miejscach ciepłych i dobrze osłoniętych takich jak: pachwiny, przestrzenie międzypalcowe w dłoniach, okolice pępka, dróg rodnych, prącia, moszny oraz pod piersiami i na linii pasa. Samice składają jaja, z których wykluwają się larwy, co powoduje ich namnożenie i wszystkie drążą korytarze z ludzkim naskórku. Leczenie farmakologiczne i wskazania lekarskie warto wspomóc sprawdzonymi domowymi sposobami leczenia świerzbu, naszych babć. Metody te mogą skrócić czas naszej walki z chorobą, który pochłonie od kilku dni nawet do 6 miesięcy.
- Pranie – z pewnością leczenie tego schorzenia nie może się ograniczyć jedynie do osoby, u której zostało wykryte. Muszą się mu poddać wszyscy domownicy. Elementem terapii będzie również wypranie wszystkich pościeli, koców, ubrań w wysokiej temperaturze.
- Mycie – wszystkie rzeczy, z których korzystamy na co dzień – łazienka – wanna, toaleta, umywalka, jak również zabawki dzieci czy rozmaite naczynia powinniśmy dokładnie wyczyścić z zastosowaniem detergentów i ciepłej wody.
- Okłady z octu – to jeden z typowo babcinych sposobów, przygotowujemy ściereczkę, szmatkę, która nasączamy octem spirytusowym i okładamy tym chore miejsca na skórze. Radzimy uważać z tym sposobem w okolicach błon śluzowych, gdyż mogą pojawić się podrażnienia. Ocet również mocno wysuszy skórę, którą następnie trzeba będzie intensywnie nawilżyć.
- Przemywanie ziołowymi naparami – skórę, którą zaatakował świerzb można przemywać dodatkowo naparami z ziół takich jak : babka wąskolistna, tymianek, piołun pospolity, kminek zwyczajny czy wrotycz.
- Olejki – można je wykorzystać w dwojaki sposób. Pierwszy to dodawanie ich do kąpieli. Drugi zaś zmieszanie z niewielką ilością wody oraz miodu. W ten sposób przygotowujemy papkę, którą smarujemy chore miejsca na ciele. Olejki, które sprawdzą się przy świerzbie to : herbaciany, lawendowy oraz cynamonowy.
- Nalewka z ostróżki polnej – 10 gramów wysuszonych ziół zalewamy połową szklanki wódki i stawiamy na tydzień w miejsce ciepłe oraz zacienione. Następnie okolice zmienione przez chorobę przemywamy 2-3 razy na dzień.
- Prysznice naprzemienne – zaczynamy od niewielkiej różnicy temperatur i stopniowo zwiększamy zakres. Woda ma być raz zimna a raz ciepła. Przyniesie ukojenie w świądzie i pobudzi skórę do regeneracji.
- Płatki owsiane, krochmal – kąpiemy się w wannie z dodatkiem tych składników lub wykonujemy okłady.
- Kurkuma – 10 łyżek przyprawy, łyżka mleka i szklanka mąki. Z powstałej pasty robimy okłady.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Ból brzucha i gorączka – co oznaczają te objawy?
Ból brzucha i gorączka to dość powszechne objawy, które występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Pojawiające się sporadycznie i oddzielnie zwykle nie stanowią powodu do niepokoju – mogą być symptomem przejedzenia i niestrawności (w przypadku bólu brzucha) czy też sezonowej infekcji (w przypadku podwyższonej temperatury). W pewnych okolicznościach wymagają jednak konsultacji z lekarzem. Sprawdź, kiedy z bólem brzucha i gorączką trzeba udać się do specjalisty.
Co daje przyjmowanie kolagenu?
Przyjmowanie kolagenu może mieć wiele korzyści dla naszego organizmu. Kolagen jest jednym z najważniejszych białek występujących w naszym ciele i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, stawów, kości i włosów. W tym artykule dowiesz się, jakie są główne zalety przyjmowania kolagenu i dlaczego warto go uwzględnić w swojej codziennej diecie.
Zdrowa stopa, szczęśliwe dziecko. Jak dobierać obuwie dla maluchów?
Chwila, gdy dziecko stawia swoje pierwsze kroki, to przełomowy i długo wyczekiwany przez rodziców moment. Kiedy maleństwo uczy się korzystać ze swoich stópek, czas wyruszyć po buty. W związku z tym w dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem niezwykle istotnym dla każdej mamy i każdego taty – prawidłowym doborem obuwia dla małych dzieci. Oto kilka wskazówek, które warto znać!