Jak wyleczyć owsiki u dzieci?

Owsiki to popularna nazwa choroby o nazwie owsica noszącej również miano choroby brudnych rąk. O wystąpienie zakażenia tym pasożytem łatwo w sytuacji gdy nie myjemy regularnie rąk, w szczególności przed posiłkami, jak również gdy jemy nie płukane owoce. Przenosić może się także na różnorodnych przedmiotach użytku codziennego, takich jak wspólne ręczniki, zabawki, pościel czy brudna bielizna.  Jaja owsików mogą także pojawić się w domowym kurzu oraz powietrzu pomieszczeń klimatyzowanych.
Z całą stanowczością można stwierdzić iż owsiki najpowszechniej występują pośród dzieci. Przypadki u dorosłych dotyczą zwykle niedostatecznie częstego mycia rąk. Silniej narażone są osoby pracujące pośród najmłodszych, np. w przedszkolach, szkołach czy na szpitalnych oddziałach dziecięcych. Choroba rozpoczyna się w jelicie cienkim, następnie pasożyt wędruje w dół do jelita ślepego gdzie się żywi. Samica w odbycie składa jajeczka, za jednym razem nawet 11 tysięcy, wychodzi na skórę krocza i tam pełza, to powoduje drapanie się u dziecka i roznoszenie infekcji. Działania prewencyjne przeciw owsikom, ale jednocześnie konieczne jeśli pojawi się zakażenie:
  • Krótkie obcinanie paznokci,
  • Podmywanie za pomocą wody i mydła dziecka rano i wieczorem,
  • Zarówno rodzic jak i dziecko powinni myć ręce zarówno po powrocie do domu, przed wszystkimi posiłkami i po skorzystaniu z toalety,
  • Zabawki należy dokładnie myć wodą z mydłem i płukać pod bieżącą wodą, w szczególności te które dziecko zabiera ze sobą na podwórko,
  • Staraj się zniechęcić dziecko do oblizywania rąk, obgryzania paznokci czy trzymania długopisu w ustach,
  • Dzieci nie powinny spać w jednym łóżku z osobami dorosłymi,
  • Codzienna zmiana bielizny osobistej.
Postępowanie przy owsicy
  • Do spania wkładamy dziecku obcisłe majtki, które utrudniają drapanie,
  • Wszystkie ręczniki oraz kuchenne ścierki każdego dnia należy wygotować i wyprasować,
  • Każdego dnia należy również wygotować nocną bieliznę,
  • Wszystkie meble oraz podłogę dokładnie wycieramy na mokro. Po zakończeniu każdego sprzątania należy wygotować ścierkę.
Leczenie owsicy Terapii leczenia owsicy muszą poddać się wszyscy w domu – zarówno dzieci jak i dorośli. Poza odpowiednim postępowaniem terapeutycznym, które właściwie wskaże lekarz po wykonaniu badania – wymazu z kału należy zwiększyć nacisk na higienę osobistą oraz sprzątanie mieszkania, które musi być bardzo dokładne, a wszystkie używane materiały należy wygotowywać. Konieczne będzie dokładne wyczyszczenie lub wypranie czy wygotowanie wszystkich zabawek dzieci, gdyż właśnie na nich mogą pozostać larwy pasożytów, które po zakończeniu kuracji znów wnikną do organizmu i zaczną się rozprzestrzeniać u całej rodziny. Kuracja owsicy składa się co najmniej z dwóch cykli leczenia. Zależnie od tego na jaką zdecyduje się lekarz powtórzenie następuje po upływie 7, 15 bądź 20 dni. Po drugiej serii najczęściej zlecane jest powtórzenie wymazu. Jeśli dziecko uskarża się jedynie na świąd należy je podmywać wodą z mydłem i smarować kremem na odparzenia. W sytuacji gdy wystąpiło zapalenie unikamy mydła ze względu na działanie podrażniające. Wówczas zastosowanie znajdują nasiadówki z rumianku bądź kory dębu. Po tym zabiegu skórę należy delikatnie osuszyć, można również użyć zasypki w formie pudrowej. Ważnym elementem jest również dieta rodziny, która w czasie terapii powinna obfitować w błonnik czyli dużą ilość warzyw oraz owoców. Częste oraz regularne wypróżnienia ułatwią szybkie pozbycie się owsików z organizmu.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł