Owsiki pod mikroskopem.
Canva

Zgrzytanie zębami, chudnięcie i swędzący odbyt. Co się dzieje?

Kiedy u Twojego dziecka lub Ciebie pojawią się niepokojące objawy, nie wolno ich ignorować. Koniecznie sprawdź, co powoduje ten problem i jak można się go pozbyć. Nie czekaj.
Reklama

Owsiki — co to takiego?

Owsiki to pasożyty gnieżdżące się w jelitach, które powodują szereg nieprzyjemnych objawów. Najczęściej atakują dzieci, mogą jednak dotknąć też dorosłych.

Owsiki — skąd się biorą?

Tutaj niestety przyczyną jest brak higieny, dlatego ten problem dotyka często dzieci, które mają zwyczaj na przykład brać brudne ręce do buzi lub dzielą się jedzeniem.

Owsiki — od kogo można się zarazić

Od bliskich, których też dotknął ten problem, od dzieci w placówkach typu żłobek albo przedszkole. Ewentualnie od obcych osób, które przygotują jedzenie brudnymi rękami.

Płaczące dziecko ma owsiki.
Canva

Gdzie mogą znajdować się owsiki?

Reklama

Ich jaja mogą być w pościeli, ręcznikach, w toalecie, łazience, ubraniach. Pod paznokciami. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny, częste mycie rąk, sprzątanie i pranie.

Owsiki — gdzie żyją dorosłe osobniki i jak wyglądają?

Dorosłe owski przypominają białe nitki. Funkcjonują w ludzkich jelitach, potrafią jednak przemieszczać się do odbytu (który wtedy swędzi).

Owsiki — jakie dają objawy?

Owsiki mogą objawiać się problemami ze snem, zgrzytaniem zębami, utratą wagi. Oczywiście bardzo charakterystycznym symptomem jest swędzący odbyt.

Pojawiają się też cienie pod oczami, skóra jest blada, a człowiek traci apetyt.

Jak pozbyć się owsików?

Potrzebne są leki na receptę i przestrzeganie higieny. Wszystko w domu musi zostać wysprzątane, uprane, odkurzone lub wyparzone.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama