Skuteczne sposoby na czkawkę

Czkawka to nie do końca niebezpieczna dolegliwość. Jednak bardzo uciążliwa i męcząca, która nieźle daje się we znaki – zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez długi czas. Zazwyczaj pojawia się w najmniej odpowiednim momencie, kiedy przebywamy w gronie znajomych, w miejscu pracy czy w innym publicznym miejscu. Jej przyczyn jest wiele. Między innymi jest to podrażnienie żołądka, zachłyśnięcie się czy też stres. Niektórzy uważają, że podobnie jak ziewanie, czkawka potrafi udzielić się osobom przebywającym w naszym otoczeniu. Nam się jednak wydaje, że to kwestia przypadku, ponieważ jest ona związana ze skurczami przepony i mięśni klatki piersiowej. Kiedy przepona zaczyna nieregularnie pracować, skurczać się i rozkurczać, pojawiają się znane nam, męczące nas dolegliwości. Jeśli często miewasz ten problem, koniecznie dowiedz się, jak skutecznie sobie z nim radzić.
  1. Postaraj się wstrzymać oddech
Wystarczy, że nabierzesz jak najwięcej powietrza i postarasz się utrzymać je w płucach przez jak najdłuższy czas. Żeby sposób okazał się być jeszcze bardziej skuteczny, złap palcami za nos. Dzięki temu powietrze nie będzie się ulatniać. W razie potrzeby powtórz czynność kilka razy.
  1. Uzupełnij cukry
Kiedy masz czkawkę, spożyj łyżeczkę cukru lub miodu. Podobno, gdy organizm wyłapie informację o dostarczeniu ważnego dla niego bodźca, skupi się na tym fakcie i przerwie atak czkawki.
  1. Pozwól, żeby ktoś Cię przestraszył
Jeśli ktoś Cię przestraszy, Ty mimowolnie wstrzymasz powietrze. Dzięki temu wzrośnie stężenie dwutlenku węgla, przez co czkawka ustaje.
  1. Oklepywanie pleców
Poproś kogoś by poklepał Cię po plecach. Jednak należy robić to z wyczuciem. Delikatne drgania, jakie przez to wywołasz, uregulują pracę przepony.
  1. Kawałki lodu
Podobnie jak w przypadku cukrów, jeśli będziesz gryzła kawałki lodu, organizm odwróci uwagę od czkania, a skupi się na zimnym bodźcu. Jest to Twoja szansa na odzyskanie równowagi w oddychaniu.
  1. Duże ilości wody
Jeśli wypijesz dużą ilość wody na jednym wdechu, Twój organizm skupi się na tej czynności. Postaraj się nie robić przerw w piciu. Minimalnie powinna być to jedna szklanka.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł