Babciny trik na czkawkę - łyżeczka cukru
Canva.com

Domowe sposoby na czkawkę. Tradycyjne metody stosowane przez nasze babcie

Czkawka jest powszechnym zjawiskiem, które może wystąpić u każdego z nas. Często pojawia się niespodziewanie i może być uciążliwa. Istnieje wiele sposobów, które nasze babcie stosowały, aby poradzić sobie z tym irytującym problemem.
Reklama

Przełknięcie śliny

Jednym z najprostszych sposobów na zatrzymanie czkawki jest skupienie się na przełykaniu śliny. Wystarczy kilka głębokich wdechów, a następnie powoli przełykać ślinę, skoncentrować się na tym działaniu i odwrócić uwagę od czkawki.

Wstrzymanie oddechu

To jedna z najbardziej znanych metod na zatrzymanie czkawki. Wstrzymanie oddechu na kilka sekund może pomóc w przywróceniu normalnego rytmu przepony i ustąpieniu czkawki. Po wstrzymaniu oddechu, należy powoli wydychać powietrze i kontynuować normalne oddychanie.

Przełykanie cukru

Ten tradycyjny sposób często stosowany przez nasze babcie polega na połykaniu kilku kostek cukru. Można również spróbować przełknąć łyżeczkę miodu lub sok z cytryny.

Reklama

Substancje o intensywnym smaku mogą działać jako bodziec dla nerwów odpowiedzialnych za czkawkę i pomóc w jej zatrzymaniu.

Picie wody

Szybkie wypicie jednego lub dwóch łyków zimnej wody może pomóc w zatrzymaniu czkawki. Woda działa na receptorzy w gardle i może przerywać cykl czkawki. Ważne jest, aby pić powoli i skoncentrować się na działaniu picia, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Stymulacja podniebienia

Delikatne stymulowanie podniebienia miękkiego może również pomóc w zatrzymaniu czkawki. Można to zrobić poprzez włożenie małej ilości cukru pudru na język i przyciśnięcie go do podniebienia miękkiego. Ta technika może pomóc w przerwaniu cyklu czkawki.

Skoncentrowanie się na czymś innym

Reklama

Czasami czkawka może ustąpić, gdy skoncentrujemy swoją uwagę na czymś zupełnie innym. Można spróbować liczyć w myślach lub skupić się na czymś interesującym, aby odwrócić uwagę od czkawki.

Masaż za uchem

Delikatny masaż okolicy za uchem może działać jako stymulacja nerwu błędnego, który jest związany z czkawką. Delikatnie masuj skórę za uchem przez kilka sekund i zobacz, czy to pomaga w zatrzymaniu czkawki.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama