Domowe środki zaradcze na ból gardła - 7 rad

Ból gardła to bardzo złośliwa i uporczywa dolegliwość, która przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Niektórzy mają większą podatność zapadania na infekcje, których skutkiem jest ból gardła. Zapalenie gardła może być osobną jednostką chorobową, ale może także współistnieć z inną, trawiącą cały organizm chorobą.
W tym drugim przypadku najlepiej zastosować leki o większym działaniu i leczyć samą przyczynę nieprzyjemnego bólu. Za każdym jednak razem możemy użyć domowych, sprawdzonych sposobów na walkę z bólem gardła, które pomogą nam ukoić ból i pozbyć się infekcji.

1. Płukanka z miodem

Do ciepłej wody dodajemy 3-4 łyżki miodu i całość mieszamy. Płuczemy gardło parę razy dziennie, np. co 4 godziny. Można ją powtarzać naprzemiennie z płukanką z solą.

2. Płukana z solą

Innym wariantem płukanki jest ta z dodatkiem soli. Do szklanki wody (250ml) dodajemy nieczubatą łyżeczkę soli i mieszamy. Woda nie może być zimna aby nie podrażnić chorego już gardła. Płukankę również powtarzać można kilka razy dziennie.

3. Siemię lniane

Dobrym sposobem na pozbycie się uciążliwego bólu gardła jest zaparzenie siemienia lnianego. Działa ono ściągająco na gardło i koi ból. Ponieważ samo siemię nie jest zbyt przyjemne w smaku można do niego dodać troszkę cukru lub miodu.

4. Gorące okłady

Jeśli ból gardła występuje razem z chrypą można namoczyć ręcznik w gorącej, jednak nie parzącej, wodzie i przyłożyć okład do gardła. Obie dolegliwości i ich odczuwanie na jakiś czas powinny się zmniejszyć.

5. Domowy syrop z cebuli

Cebulę ścieramy na tarce. Całość wysączamy tak aby został nam tylko sam sok z cebuli. Dodajemy miód i cytrynę w niewielkich ilościach. Całość mieszamy. Przyjmujemy po 2 łyżeczki syropu około 5 razy dziennie.

6. Syrop z jabłka i cebuli

Powyższy syrop z cebuli można urozmaicić dodając do niego jabłko. Jabłko również ścieramy na tarce i dodajemy do cebuli. Wtedy już nie musimy dodawać miodu, syrop nie będzie aż tak niemiły w smaku. Dawkowanie jest podobne, co samego syropu z cebuli.

7. Nawilżanie powietrza

W czasie choroby i bólu gardła bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju, w którym się znajdujemy. Jeśli nie posiadamy nawilżacza powietrza można zastosować prostą sztuczkę i na rozgrzany kaloryfer położyć mokre ręczniki.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł