Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Przemoc domowa – jak udowodnić, że była?
Przemoc domowa to jedno z najbardziej ukrywanych przestępstw. Osoba, która jest poddawana przemocy fizycznej lub psychicznej, bojąc się swego oprawcy nie informuje o procederze osób trzecich. Często pojawia się też obawa, że przemocy nie da się udowodnić, a winny i tak nie zostanie ukarany. Warto jednak wiedzieć, że oprawca może zostać osądzony, tylko trzeba umiejętnie zebrać dowody i poszukać świadków.
Co może być dowodem w sprawie dotyczącej przemocy domowej? Dowodem świadczącym o przemocy może być każdy drobiazg, który w jakikolwiek sposób wiąże się z przestępstwem. Wśród często wykorzystywanych dowodów pojawia się m.in. podarta, a niekiedy również zakrwawiona odzież. Kolejnymi dowodami mogą być zniszczone przedmioty. Jeśli oprawca często bije ofiarę wówczas warto skorzystać z pomocy lekarskiej i wykonać obdukcję. Nieco większym problemem może okazać się udowodnienie przemocy psychicznej. W tym wypadku dowody rzeczowe zdarzają się rzadko. Nie oznacza to jednak, że udowodnienie tego typu przemocy jest niemożliwe. Jedną z najskuteczniejszych metod na zdobycie dowodów jest jej nagranie. W dzisiejszych czasach sprzęt nagrywający jest powszechnie dostępny. Można do tego celu wykorzystać magnetofony, dyktafony, smartfony, tablety czy laptopy. Wszystkie te urządzenia wyposażone są w mikrofony lub kamery, które uwiecznią przemoc. Jak znaleźć świadków przemocy? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie bardziej interesowali się sobą. Choć nie każdy chciał wtrącać się w życie innych, to sąsiedzi, krewni czy znajomi bacznie przyglądali się życiu innych i wiedzieli, kiedy nie najlepiej działo się w rodzinie. Dziś większość ludzi zupełnie nie zwraca uwagi na innych. Spotykamy się w pracy, gdzie zajmujemy się tylko wykonywaniem swoich zadań. Ludzie mieszkający w sąsiedztwie bardzo często zupełnie nic o sobie nie wiedzą. Podobnie jest z rodziną. Obecnie mało kto zwierza się, z problemów nawet najbliższym. Dlatego też często nie wiadomo, gdzie szukać świadków do spraw dotyczących przemocy rodzinnej. Jeśli wiadomo, że będzie trudno o świadka, wówczas warto postarać się, aby ktoś dowiedział się o problemie. Choć to nie powód do dumy, można pokazać rany czy siniaki w pracy lub w sklepie. Jeśli przemoc zdarza się wielokrotnie, wówczas osoby przebywające w naszym towarzystwie będą musiały zauważyć problem i w razie potrzeby zeznać przeciw oprawcy. Jak zabezpieczyć dowody? Częstym problemem podczas rozpraw sądowych jest brak odpowiednio zabezpieczonych dowodów winy. Dlatego należy zadbać o to, aby zostały one odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej już w chwili składania doniesienia na policji poprosić o zabezpieczenie dowodów. Jeśli taki zapis pojawi się w raporcie, policjanci będą musieli zabezpieczyć dowody i przekazać je do prokuratury. Prokurator prowadzący sprawę będzie zobowiązany przedstawić zabezpieczone dowody podczas rozprawy w sądzie. Przemoc domowa nie dotyczy jednostek, ale dziesiątków tysięcy ludzi. Warto o tym pamiętać. Jeśli w naszych domach nie dzieje się najlepiej dobrze jest się zabezpieczyć i zbierać dowody przeciw oprawcy. Nie ma sensu ukrywać problemu, ale trzeba walczyć o siebie i najbliższych.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Anonimowy numer dla osób uwikłanych w przemoc w związku
Przemoc ma niejedno oblicze. To nie tylko zadawanie komuś fizycznego bólu. Można zranić słowami, przymusem. Ograniczyć drugą osobę ekonomicznie. Ignorować. To wszystko zadaje ból i niszczy. Zbyt wiele związków przeżywa podobne problemy. W taką relację uwikłani są zarówno: ofiara, sprawca, jak i osoby, które są świadkami podobnych sytuacji i zachowań.
Syndrom sztokholmski - co to jest? Jak z nim walczyć w pracy lub w związku?
Syndrom sztokholmski jest jednym z najdziwniejszych przypadków występujących w relacjach międzyludzkich. Bezsprzecznie jest to pojęcia znane, ale wielu nie wie, że wiąże się ono nie tylko z porwaniami. Może występować także w związkach, w pracy czy w przyjaźni. Czym się objawia?
Tabu - kobiety, które biją mężczyzn
Chociaż to płeć męska kojarzy się nam z wybuchami agresji i z byciem stroną agresywną w przypadku występowania jakiejkolwiek przemocy domowej, to jednak kobiety również potrafią być „niezłymi ziółkami”. Kobiety, które biją mężczyzn? Tak, to prawda i zdarza się coraz częściej. Wzorce takiego zachowania mogą zostać wyniesione z domu, czasami żona potrafi przejąć kontrolę nad domem i mężem, a w rezultacie „ustawiać” go pod swoje dyktando – również silną ręką.