Domowe sposoby na ból głowy – 6 sztuczek

Ból głowy jest dolegliwością, która przynajmniej kilka razy do roku dotyka każdej z nas. Najlepszym lekiem wydaje się po prostu tabletka przeciwbólowa np. popularna Etopiryna. Są jednak sytuacje, w których nie sposób zdobyć leku a ból jest na tyle uciążliwy, że nie można normalnie funkcjonować. Wtedy właśnie przydaje się znajomość domowych sposobów zaradczych, które pomogą częściowo lub całkowicie zniwelować ból głowy. Oto niektóre z nich:

1. Masaż głowy i uciskanie

Palcami należy zataczać okrężne, mocne ruchy wokół czoła i brwi. Można także uciskać te miejsca bardzo lekko przyciskając je naprzemiennie opuszkami palców. Warto także polecić komuś masaż tyłu głowy i karku, który nas odpręży i wprowadzi w stan rozluźnienia.

2. Picie ziół

Możemy wypić napar z kozła lekarskiego, mięty, białej wierzby czy rumianku – jeśli akurat posiadamy je na stanie w domu. Czasami te składniki znajdują się także w tabletkach uspokajających np. kozłek lekarski jest substancją znajdującą się w tabletkach Labofarm, które często lekarze polecają na przejściowe okresy zdenerwowania i problemy z zasypianiem.

3. Picie wody

W ciągu godziny należy małymi łykami wypić około litra wody. To najczęściej właśnie odwodnienie prowadzi do uporczywych bólów głowy np. w sytuacji po wypiciu dużej ilości alkoholu jest to jeden z objawów „porannego kaca”.

4. Spacery

Jeśli mamy taką możliwość udajmy się na dłuższy spacer albo po prostu otwórzmy w domu okna i zróbmy przeciąg. Dotlenienie mózgu dobrze podziała na zniwelowanie bólu głowy. Nawet krótki spacer, szczególnie na mroźnym albo wilgotnym powietrzu może zdziałać cuda.

5. Kompres

Dobrym pomysłem przynoszącym chociaż chwilową ulgę jest zrobienie kompresu z zimnej wody lub lodu. Lód możemy wykruszyć z zamrażalki, zapakować do foliowej torebki i zawinąć w zimny ręcznik. Następnie ręcznikiem owinąć całą głowę lub tylko czoło i skronie. Jednocześnie możemy zanurzyć nasze stopy w ciepłej wodzie.

6. Odpoczynek

W przypadku uciążliwego bólu głowy warto przebywać w pomieszczeniu ze zgaszonym światłem oraz zaprzestać oglądania telewizji czy grania na komputerze. Należy jak najbardziej odizolować się od pobudzających bodźców. Chociaż zaśnięcie w tym stanie może być bardzo trudne należy spróbować chociaż się rozluźnić.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł