Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Jakie są objawy stresu u dzieci?
Wszyscy wiemy, że stres niesie za sobą wiele skutków, które mogą być niszczące dla naszego organizmu. Niestety nie tylko osoby dorosłe są narażone na objawy związane z tym nieprzyjemnym zjawiskiem. Skutków stresu mogą doświadczać również dzieci.
Warto wiedzieć jak rozpoznać silną nerwowość naszej pociechy aby móc w porę i skutecznie jej pomóc i uniknąć nieprzyjemnych następstw.
Oto 10 najpopularniejszych objawów stresu u dziecka:
1. Dziecko skarży się na częste bóle głowy - częste bóle głowy mogą być wywołane czynnikiem stresowym, jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek dodatkowe dolegliwości jak np. wymioty koniecznie zabierz malucha do lekarza. 2. Krostki oraz swędzenie skóry – jest to bardzo rzadki objaw stresu, występuje gdy szkrab mocno się czym denerwuje lub jest bardzo przejęty. 3. Żołądkowe dolegliwości – pojawiające się bez przyczyny wymioty oraz bóle brzucha mogą mieć podłoże stresowe. W stanach napięcia nerwowego mogą również pojawiać się biegunki lub zaparcia. Wskazane jest wykonanie badań krwi oraz kału. Jeśli wyniki nie wykażą żadnych zmian winę z całą pewnością ponosi stres. 4. Dziecko jest apatyczne, osowiałe – wydaje się być smutne, zamknięte w sobie. 5. Dziecko skarży się na problemy z zasypianiem, a w nocy budzą je senne koszmary. 6. Bywa nerwowe i wybuchowe, zgrzyta zębami. 7. Charakterystyczne jest również bardzo szybkie przechodzenie malucha w skrajne emocje np. śmieje się a za chwilę już płacze. 8. Szybko się męczy, znacznie spada mu apetyt. 9. Niektórym dzieciom zdarzają się zawroty głowy oraz omdlenia. 10. Pojawiają się problemy z nauką, zaburzenia koncentracji.Co robić?
Jeśli zauważymy u swojej pociechy objawy stresu, koniecznie usiądźmy do spokojnej rozmowy. Powiedzmy dziecku szczerze co zauważyliśmy i co nas martwi. Może być tak że latorośl sama nie wie z czego mogą wynikać nieprzyjemne dolegliwości. Rozmowa może bardzo pomóc, spróbujmy poszukać przyczyn stresu i razem rozwiązać problem. Jeśli jednak problem przerasta rodziców warto poszukać pomocy u lekarza lub psychologa. Pamiętaj, że nawet jeśli masz najlepsze relacje ze swoim dzieckiem to w wieku dorastania może nie chcieć się przed tobą otworzyć – w takiej sytuacji nawet lepiej jeśli pójdzie do psychologa. MartaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Czy na tle nerwowym może boleć głowa?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś odczuwać ból głowy w sytuacjach stresowych? Jeśli tak, to nie jesteś sama. Ból głowy może być jednym z objawów reakcji naszego organizmu na stres i napięcie emocjonalne. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego, dlaczego na tle nerwowym może boleć głowa i jak sobie z tym radzić.
Techniki relaksacyjne - jak walczyć ze stresem?
Czy życie w ciągłym pędzie i długotrwały stres są Twoją codziennością? Jeśli tak, nie jesteś sama. Wielu z nas zmaga się z tymi problemami, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i emocjonalnych. Dlatego warto poznać i zastosować techniki relaksacyjne, które pomogą nam złagodzić stres i odzyskać równowagę w codziennym życiu. W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych technik relaksacyjnych, które możesz wypróbować już dziś.
Stres w pracy - jak sobie radzić i uniknąć negatywnych skutków?
Czujesz, że stres w pracy zaczyna cię przytłaczać? Nie jesteś sama! Według badań, prawie połowa Polaków doświadcza częstego lub bardzo częstego stresu w miejscu pracy. Stres może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, a także na naszą karierę. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać objawy stresu, jak sobie radzić ze stresem i jak uniknąć jego negatywnych skutków.