Bez tego ciasta nie ma Wielkanocy. Jak zrobić świąteczną paschę?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Żadne święta nie mogłyby się obejść bez różnego rodzaju ciast. Na wielkanocnych stołach tuż obok talerzy wypełnionych słonymi przekąskami, mięsiwami czy też wazami z żurkiem oraz zupą chrzanową umieszczane są patery uginające się pod masą najróżniejszych świątecznych wypieków. Wszystkim dobrze znane ciasta wielkanocne to oczywiście mazurki z kajmakiem, klasyczne babki oraz bakaliowe keksy.
Jak przygotować paschę wielkanocną?
Mimo iż gotowa pascha prezentuje się imponująco i zdecydowanie robi większe wrażenie niżeli niski prosty sernik, przygotowuje się ją nawet szybciej i łatwiej, a cały sekret tkwi w odpowiednim schłodzeniu deseru. Najważniejszym składnikiem jest mleko. Należy je zagotować, a następnie uzupełnić prawdziwą wanilią (opcjonalnie cukrem waniliowym lub aromatem waniliowym), a w oddzielnym naczyniu wymieszać jajka z tłustą śmietaną i taki krem przelać bezpośrednio do gorącego mleka.
Całość należy ponownie postawić na ogniu i znów zacząć gotować, aż do wydzielenia się charakterystycznej serwatki z mleka oraz gęstego twarożku. Gdy dojdzie do tego momentu, masę należy przecedzić, tak by wydobyć z niej twarożek wraz z serwatką, a następnie połączyć je z przygotowanym wcześniej masłem, które należy utrzeć wraz z cukrem pudrem. Pascha wielkanocna nie byłaby sobą, gdyby nie solidny dodatek bakalii. Wybrane orzechy i suszone oraz kandyzowane owoce dorzuca się do twarogowej masy, którą następnie formuje się w stożek lub kulistą bryłę, a potem umieszcza w lodówce i schładza przez przynajmniej kilka kolejnych godzin.
Pascha nie jest może takim najbardziej tradycyjnym polskim ciastem wielkanocnym, ale mimo tego warto wziąć ją pod uwagę, opracowując świąteczne menu na imprezę. W życiu trzeba próbować nowych rzeczy, choćby nawet miały to być kolejne desery, jakich jeszcze nigdy się nie jadło.