Cena majonezu na Wielkanoc Cię przeraża? Oto przepis babci na domowy dodatek do jajek
Do przeczytania w ok. 2 min.
W jego wyniku powstaje kremowy tłusty sos, doskonale pasujący do wędlin, sałatek, jajek ugotowanych na miękko lub twardo oraz podsmażonego mięsa podanego w formie gyrosu.
Jak wykonać domowy majonez?
Najpierw do średniej wielkości miski należy wbić dwa całe jajka, które są obowiązkowym składnikiem każdego majonezu, dlatego bez nich nawet nie ma co brać się do pracy, bo majonez na pewno nie wyjdzie. Jajka najlepiej kupować na targu albo co najwyżej sięgać w sklepie po te z wolnego wybiegu, albowiem jaja ściółkowe lub – co gorsza – te klatkowe mają dużo gorszą jakość i przy tym dużo gorszy smak, który przedostanie się do majonezu i niestety zadziała na jego niekorzyść.
Do jajek dodać dwie łyżeczki ulubionej musztardy (najlepiej rosyjskiej lub innej ostrej i wyrazistej), dolać półtorej szklanki oleju rzepakowego (niecałe 400 ml) i łyżeczkę spirytusowego octu, a także doprawić masę cukrem, solą i świeżo mielonym pieprzem. Składniki na domowy majonez miksować w blenderze kielichowym albo przełożyć do wąskiego naczynia i ubić blenderem ręcznym na gładką kremową masę. Należy to robić delikatnie i na spokojnie, starając się nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów blenderem, aby nie doprowadzić do zważenia masy, co niestety czasami się zdarza (do tej czynności potrzeba po prostu pewnego wyczucia).
Co zrobić, jeśli majonez jest zbyt gęsty?
Taki domowy majonez teoretycznie nadawałby się już do jedzenia, ale niektórzy mogą uznać, że jego konsystencja jest jednak zbyt gęsta. Aby delikatnie ją poprawić, wystarczy dolać na sam koniec niewielką ilość mleka i raz jeszcze wszystko dokładnie zblendować.