Materiał partnera

Czy kobiety łatwiej uzależniają się od hazardu? Czy trudniej im wyjść z nałogu?

Hazard występował w każdej ze starożytnych cywilizacji. W dobie cyfryzacji mnogość form hazardu i powszechny oraz łatwy dostęp do niego są zjawiskiem bardzo powszechnym. Hazardem nazywamy wszystkie rodzaje gier pieniężnych, w których o zwycięstwie decyduje element losowy lub algorytm go naśladujący.

Samo słowo „hazard” wywodzi się z języka arabskiego i oznacza dosłownie „kostka” lub „gra w kości”. Natomiast po angielsku słowo „hazard” oznacza ryzyko, co trafnie oddaje ideę tej formy rozrywki, od której bardzo łatwo się uzależnić, dlatego warto grać rozsądnie, z umiarem i zachowaniem ogólnej równowagi. Komu łatwiej jest uzależnić od hazardu, mężczyznom czy kobietom? Zastanówmy się nad tym.

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu jest rodzajem nałogu behawioralnego definiowanego jako powtarzalne i niekontrolowane działanie ze szkodą dla osoby uzależnionej - jej wartości, relacji społecznych, zawodowych, rodzinnych i ekonomicznych, a także norm etycznych i moralnych. Jest rodzajem zaburzenia nawyków i kontroli impulsów. Uzależnienie od hazardu jest nazywane patologicznym hazardem, nałogowym graniem czy hazardem przymusowym. Bywa w pewnym sensie ukrytym nałogiem, gdyż nie wywołuje widocznych i niepokojących symptomów i jest stosunkowo łatwy do zamaskowania.

W diagnozie tego rodzaju zaburzenia kluczowy jest nie rodzaj uprawianej gry, ale sam sposób grania, który dla osoby uzależnionej staje się sensem życia i jego główną motywacją, co może prowadzić do utraty rodziny, pracy, dóbr materialnych, czego konsekwencją staje się marginalizacja społeczna. Proces uzależnienia od hazardu można podzielić na następujące etapy – faza zainteresowania hazardem, faza zwycięstw, faza strat, faza desperacji, faza utraty nadziei i faza zdrowienia.

Materiał partnera

Najpopularniejsze rodzaje hazardu

Organizowanie gier hazardowych w Polsce reguluje prawnie ustawa o grach hazardowych, znowelizowana 1 kwietnia 2017 roku, która określa które typy hazardu są w naszym kraju legalne. Ustawa pozwala na urządzanie gier liczbowych, loterii pieniężnych, jackpota, telebingo, loterii fantowych, gier cylindrycznych (ruletka), gier karcianych (baccarat, blackjack i poker o nagrody pieniężne lub rzeczowe), gry w kości, gry w bingo pieniężne lub fantowe, loterii promocyjnych i audiotekstowych, gier na automatach oraz totalizatora sportowego i zakładów bukmacherskich, polegających na obstawianiu wyniku konkretnego zdarzenia sportowego i nie tylko, bo coraz częściej w zakładach wzajemnych można typować wydarzenia ze świata szeroko pojętej rozrywki, show-biznesu, finansów czy polityki. Kompendium wiedzy na temat zakładów bukmacherskich znajduje się na stronie internetowej www.probukmacher.pl, dla zainteresowanych.

Ta odmiana hazardu jest na pewno bardziej popularna w męskim gronie, ale wynika to z faktu, że mężczyźni statystycznie częściej interesują się sportem i obstawianiem wyników spotkań z różnych dyscyplin. Formy hazardu można także podzielić, w zależności od jego zaawansowania, na hazard rekreacyjny – będący rozrywką, hazard ryzykowny – jeszcze na granicy rozrywki, hazard problemowy – z pierwszymi negatywnymi konsekwencjami, a także hazard patologiczny – pełne uzależnienie.

Czy kobiety uzależniają się łatwiej?

Według badań naukowców specjalizujących się w psychologii poznawczo-behawioralnej, nic nie wskazuje na to, aby kobiety były bardziej podatne na nałogi i uzależniały się łatwiej. Natomiast wszystko wskazuje na to, że jeśli już w taki nałóg wpadają, proces ten zachodzi o wiele szybciej niż u męskiej części populacji. Istnieje też teoria, która twierdzi, że kobietom trudniej jest z takiego uzależnienia wyjść i trwa to średnio dłużej, niż w przypadku mężczyzn, bo mają większą tendencję do ukrywania tego, mniej chętnie też proszą o pomoc. Hazard naprawdę szkodzi zdrowiu i płeć piękna uzależnia się nawet do pięciu razy szybciej niż mężczyźni. Kluczową rolę odgrywają tu czynniki biologiczne i fizjologiczne. W kontekście biologii dobrym przykładem może być fakt, że wątroba alkoholika wytrzymuje średnio 20 lat, natomiast alkoholiczki już tylko 5. Wpływa też na to mniejsza ilość enzymów rozkładających alkohol, jakie produkuje kobiecy organizm, a także hormony, mniejsza zawartość wody w organizmie, a większa tkanki tłuszczowej. Badania wykazały, że najczęstsze nałogi wśród kobiet to papierosy, alkohol i praca. Kolejne to leki, narkotyki, seks, zakupy i hazard.

Czy kobiety łatwiej uzależniają się od hazardu? Nie wskazano korelacji tendencji do hazardu z płcią, choć niektóre formy hazardu są na pewno popularniejsze wśród mężczyzn, jak gry karciane czy zakłady bukmacherskie, ale w przypadku pozostałych, szczególnie takich jak bingo czy loterie, nie jest to już tak oczywiste. Można zatem powiedzieć, że uzależnienie nie rozróżnia płci, nałogowy hazard także. Podłoże tych zaburzeń jest dużo bardziej złożone i nieoczywiste.

Zdecydowanie zalecamy grę u podmiotów, które posiadają ustalone licenzji Ministerstwa Finansów, ich pełna lista znajdzuje się na stronie https://www.podatki.gov.pl/pozostale-podatki/gry-hazardowe/zaklady-wzajemne-i-gry-hazardowe-przez-internet/. Pamiętaj, że gra u bukmachera jest wyłącznie dla osób pełnoletnich od 18 lat i związana jest z ryzykiem. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia – skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego.
Artykuł sponsorowany
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł