Dlaczego warto morsować – 5 zalet lodowatych kąpieli
Do przeczytania w ok. 2 min.
Morsowanie – jak zacząć
Mimo iż morsowanie często zaliczane jest do grupy sportów ekstremalnych, to nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Wystarczą buty, które uchronią Twoje stopy przed ewentualnymi zadrapaniami oraz czapka.
Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się morsować w grupie osób doświadczonych. Współtowarzysze, którzy swój pierwszy raz mają już za sobą na pewno rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiedzą na nurtujące Cię pytania tuż przed pierwszym zanurzeniem w lodowatym jeziorze.
Ostatni posiłek przed morsowaniem powinnaś zjeść ok. 4 godziny wcześniej. Pamiętaj również, aby dzień wcześniej nie spożywać alkoholu i zadbaj o dobry sen. Przemęczenie może być bezpośrednim zagrożeniem życia lud zdrowia.
Przed wejściem do zimnego zbiornika wodnego zrób 10-minutową rozgrzewkę składającą się z rozciągania i kilku ćwiczeń przyspieszających puls np. podskoki w miejscu lub trucht. Samo zanurzenie powinno być szybkie i zdecydowane (maksymalnie do połowy klatki piersiowej bez zamaczania głowy). Każda chwila zastanowienia to rosnące zwątpienie oraz niechęć. Pierwsze morsowanie nie powinno trwać dłużej niż 2 minut.
Dlaczego warto morsować
Morsowanie to nie tylko okazja do zrobienia zdjęcia, które później lądują w mediach społecznościowych. To również wiele korzyści dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Na co więc pomaga morsowanie?- poprawia pracę układu krążenia
- pomaga wzmocnić naturalną odporność organizmu
- przyspiesza metabolizm
- poprawia jakość życia seksualnego poprzez zwiększenie libido
- rozwija charakter i pomaga pokonywać słabości
- redukuje stres oraz stymuluje produkcję endorfin
Kto nie powinien morsować
Morsowanie to samo zdrowie, lecz nie każdy może sobie na nie pozwolić. Przed podjęciem decyzji o lodowatych kąpielach należy skonsultować się z lekarzem w celu wyeliminowania potencjalnych zagrożeń.
Od morsowania na pewno powinny powstrzymać się osoby cierpiące na nadciśnienie oraz inne choroby układu krwionośnego. Zanurzenie w lodowatym jeziorze odradza się również w przypadku chorób neurologicznych, boreliozy, czy chorób mózgu.