Drugie śniadanie – ważny element codziennej rutyny
Do przeczytania w ok. 3 min.
1. Drugie śniadanie – dlaczego jest takie ważne?
Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje dużo energii i wartości odżywczych, aby mogło rozwijać się poprawnie, a jego nauka przebiegała komfortowo. Uczeń nie może być głodny, przemęczony i pozbawiony energii, gdy przebywa w szkole, ponieważ nie będzie uczestniczyć w skupieniu w zajęciach i zabawach z rówieśnikami. Twoja pociecha spędza każdego dnia w placówce przynajmniej 6 godzin. Na czas pobytu składają się nie tylko godziny lekcyjne i przerwy, ale też nierzadko zajęcia dodatkowe, czas spędzony w oczekiwaniu na odebranie z placówki oraz powrót do domu. Nie obędzie się zatem bez przygotowania uczniowi pożywnego i pełnowartościowego drugiego śniadania. Ważna jest przy tym szybkość i łatwość jego przyrządzenia oraz możliwość bezproblemowego zabrania go ze sobą. Nie tylko długie godziny spędzone na wysiłku intelektualnym, ale także ćwiczenia na lekcjach wychowania fizycznego – to wszystko sprawia, że po kilku godzinach uczeń odczuwa głód i spadek energii. Aby to zmienić, powinien sięgnąć po przygotowany wcześniej zdrowy posiłek. Jeśli go nie będzie, pokusa, by wybrać niezdrową przekąskę pełną cukru, tłuszczu i pustych kalorii, będzie dużo większa.
2. Pomysły na drugie śniadanie – zdrowe i pożywne
Dobrym pomysłem na pożywne drugie śniadanie dla dziecka do szkoły będą kanapki z pieczywem pełnoziarnistym i warzywami, które dostarczą odpowiedniej porcji błonnika i zwiększą uczucie sytości. Są też bogate w witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju. Do tego sprawdzi się dodatek, na przykład w postaci dobrej jakości sera lub wędliny. Opcjonalnie jako przekąskę możesz zapakować dziecku owoc, na przykład jabłko lub zdrowy batonik bez cukru. Dobrze sprawdzają się te z dodatkiem bakalii, płatków owsianych czy suszonych owoców. Jeśli chodzi o nawodnienie, ono również jest bardzo ważną sprawą. Warto spakować dziecku do plecaka termos z herbatą, butelkę wody niegazowanej czy wartościowy sok, tłoczony z owoców. Wybierając produkty sklepowe, koniecznie czytaj składy – będziesz zaskoczona, jak wiele napojów reklamowanych jako zdrowe ma na etykiecie wyszczególnione mnóstwo cukru i konserwantów czy barwników. Im krótszy i bardziej zrozumiały skład, tym lepiej i zdrowiej.
3. Przechowywanie drugiego śniadania – praktycznie i atrakcyjnie
Aby drugie śniadanie było atrakcyjne z perspektywy dziecka i stanowiło wybór, po który chętnie się sięga, warto zaopatrzyć ucznia w przydatne lunchboxy czy snackboxy, a także termosy i bidony. Wykonane z pełni bezpiecznych i przebadanych tworzyw, niezawierających szkodliwych ftalanów czy bisfenolu A, są optymalnym rozwiązaniem do codziennego przechowywania kanapek, zdrowych przekąsek, bakalii czy pokrojonych w słupki warzyw do chrupania w przerwach. Z racji swojej wielorazowości są bardziej ekologicznym wyborem niż jednorazowe woreczki foliowe. Ciekawą opcją jest też torba na lunch dla dziecka o wzmocnionych ściankach, która gromadzi całe drugie śniadanie w jednym miejscu. Przydatny lunchbox dla dziecka, idealny do zapakowania drugiego śniadania do szkoły, znajdziesz na stronie multibrandowego sklepu internetowego https://mokida.com/