Hipokaliemia, czyli niedobór potasu w organizmie. Objawy i dieta
Do przeczytania w ok. 2 min.
Co to jest hipokaliemia?
Hipokaliemia to stan, w którym poziom potasu we krwi jest niski. Jest to spowodowane brakiem potasu w organizmie i może zagrażać życiu. Najczęstszą przyczyną hipokaliemii jest cukrzyca, ale może być ona również spowodowana niektórymi lekami, takimi jak leki moczopędne i antybiotyki.
Inne przyczyny hipokaliemii to choroba nerek, alkoholizm, a nawet wymioty. Hipokaliemia może powodować osłabienie mięśni, zmęczenie, zawroty głowy i arytmię. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.
Stężenie potasu w surowicy krwi powinno wynosić od 3,5 do 5,0 mEq/l. Jeśli stężenie potasu w surowicy krwi jest mniejsze niż 3,5 mEq/l, prawdopodobnie jest to niedobór potasu. Jeśli stężenie potasu w surowicy krwi jest większe niż 6,5 mEq/l, prawdopodobnie chorujemy na nadmiar potasu.
Przyczyny niedoboru potasu
- stosowania leków moczopędnych (diuretyków), takich jak indapamid, hydrochlorotiazyd, furosemid lub chlortalidon
- zaburzenia hormonalne
- wrodzone zaburzenia czynności nerek
- biegunka
- wymioty
- stosowanie środków przeczyszczających
Co jeść przy niedoborze potasu?
Dieta bogata w potas może również pomóc obniżyć ciśnienie krwi, utrzymać zdrowe kości i chronić przed kamieniami nerkowymi. Pokarmy bogate w potas obejmują owoce i warzywa, takie jak banany, jabłka, brokuły, szpinak i pomidory. Pokarmy bogate w potas mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych mięśni i nerwów.Do najbogatszych źródeł potasu należą:
- suszone grzyby
- świeże owoce i warzywa,
- warzywa strączkowe,
- przeciery pomidorowe,
- orzechy,
- nasiona dyni,
- nasiona słonecznika,
- kakao
- czekolada.