grzyby
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Chcesz żyć długo? Jedz grzyby

Grzyby to obowiązkowy składnik wielu potraw, które goszczą na naszych stołach. Z uwagi jednak na fakt, że są one uważane za produkt ciężkostrawny, często zapominamy o ich zdrowotnych właściwościach. Niektóre grzyby zawierają jednak jeden magiczny składnik, który uważany jest za "witaminę długowieczności".
Reklama

Jedzenie grzybów wpływa na długowieczność?

O sile zdrowotnej grzybów decydują konkretne związki, o których zazwyczaj się nie mówi.

Ważnym składnikiem grzybów jest tzw. ergotioneina. Jest to aminokwas o wyjątkowo silnych działaniu przeciwutleniającym. Badacze potwierdzili, że związek ten ma wysoką zdolność do usuwania wolnych rodników, przez co łagodzi uszkodzenia oksydacyjne różnych cząsteczek znajdujących się w naszym organizmie. W ten sposób dusi w zarodku podłoże dla rozwoju chorób przewlekłych — ma również właściwości przeciwzapalne na komórki nerwowe - mówi doktor Bartek Kulczyński na swoim kanale na YouTube.
Reklama

Dr Bartek Kulczyński podkreśla również, że w najnowszych badaniach naukowych twierdzi się, że ergotioneina jest niezbędna do stworzenia optymalnych warunków dla procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Zdaniem wielu ekspertów ergotioneina powinna być nawet traktowana jako witamina długowieczności — zawarta jest jednak tylko w niektórych grzybach takich jak: boczniak ostrygowaty, pieczarka dwuzarodnikowa, twardnik japoński — shiitake, gąsówka fioletowawa, pieprznik jadalny, borowik szlachetny, czy maślak zwyczajny.

grzyby w koszyku
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Właściwości zdrowotne grzybów

Reklama

Grzyby są produktem niskokalorycznym, który ma dużą ilość błonnika i potasu (350 mg na 100 g) oraz wysoką zawartość witaminy B3. Grzyby mają silne właściwości przeciwnowotworowe. Regularna spożycie produktu wiąże się z niższym o 34 proc. ryzykiem nowotworów - największy efekt widać w przypadku zapobiegania zachorowaniom na raka piersi.

Grzyby mają wiele cennych właściwości zdrowotnych.

  • Obniżają trójglicerydy i mają korzystny wpływ na regulację ciśnienia tętniczego. Z badań naukowych wynika, że w przypadku osób, które jadły boczniaka ostrygowatego, można było zauważyć normalizację ciśnienia krwi.
  • Zmniejszają ilość cukru we krwi.
  • Obniżają poziom kwasu moczowego.
  • Działają przeciwdepresyjnie — zmniejszają ryzyko depresji i nerwicy nawet o 69 proc.
  • Zapobiegają schorzeniom wątroby.
Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama