Jak dostać urlop okolicznościowy na ślub?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Komu przysługuje urlop okolicznościowy?
Urlop okolicznościowy od pracy przysługuje według prawa pannie młodej, panu młodemu oraz ich rodzicom. Wolny czas bez obowiązków zawodowych może pozwolić na zakończenie przygotowań do wesel i dopięcie wszystkich formalności na ostatni guzik. Sprawdziliśmy, czy gościom weselnym też przysługuje urlop i w jakich sytuacjach można się o niego starać u swojego pracodawcy.
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej urlop okolicznościowy przysługuje pracownikom w okolicznościach: narodzin dziecka, ślubu bliskiej osoby lub śmierci bliskich.
Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący: 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
Obowiązki pracodawcy
Prawo polskie przewiduje urlop dla państwa młodych. Zapis w rozporządzeniu Ministra jasno określa, że pracodawcy zatrudniający na umowę o pracę mają obowiązek udzielić pracownikowi dwudniowego urlopu okolicznościowego płatnego w 100%. Warto jednak wiedzieć, że ten zapis dotyczy ślubu konkordatowego oraz cywilnego. Urlop nie przysługuje osobom, które wstępują w humanistyczny związek małżeński.
Urlop okolicznościowy ślub a praca na pół etatu
Warto wiedzieć, że bez względu na to w jakim wymiarze pracujemy na umowie o pracę - 3/4 etatu, 1/2 etatu - w każdej z tych form współpracy przysługuje państwu młodym 2 dni urlopu okolicznościowego. Osoby zatrudnione w ramach umowy zlecenie, czy umowy o dzieło nie mogą liczyć na płatny urlop.
Urlop okolicznościowy można otrzymać także, jeśli ślub bierze nasz syn lub córka. Zgodnie z poniższym rozporządzeniem:
1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej