Kobieta drapie rękę po ukąszeniu przez komara
Canva.com

Sprawdzony sposób na komary! Stosowały go już nasze babcie!

Szukasz sprawdzonego sposobu na komary, a obawiasz się mocnych preparatów ze sklepu? Wypróbuj tę domową metodę, którą stosowały nasze babcie! Jest skuteczna, a dodatkowo obłędnie pachnąca!
Reklama

Repelenty, czyli środki odstraszające 

Uciążliwe bzyczenie koło ucha i swędzące ukąszenia potrafią zepsuć każdą miłą chwilę latem! Niestety komary to prawdziwa wakacyjna zmora. Producenci prześcigają się w produkcji repelentów, czyli środków odstraszających te uciążliwe owady i dzięki temu zapobiegających ukąszeniom. Niestety te produkty często zawierają silne związki chemiczne, które nie są obojętne dla zdrowia naszego i naszych dzieci. Dlatego zdecydowanie lepiej postawić na naturalne metody odstraszania komarów. Jedną z najpopularniejszych jest stosowanie zapachów!

Kobieta aplikuje dziecku środek odstraszający komary
Canva.com

Czego nie lubią komary? 

Okazuje się, że komary są wrażliwe na niektóre zapachy, które są nieznośnie dla tych owadów, ale przyjemne dla naszego “nosa”. Dlatego, aby pozbyć się tych bzyczących intruzów w ogrodach i na balkonach sadzimy aromatyczne rośliny - lawendę, rozmaryn i tymianek, geranium, komarzycę, szałwię lekarską i miętę. Olejki eteryczne wydzielane przez te rośliny bardzo dobrze odstraszają komary. 

Reklama

Te uciążliwe owady nie lubią także zapachu niektórych przypraw, w tym słodko pachnącej wanilii! To właśnie ten aromat stosowały nasze babcie, aby pozbyć się komarów!

Wanilia na komary

Uwielbiamy aromat wanilii, dodawanej do ciast, lodów, kremów i deserów. Natomiast komary wprost go nie znoszą. Aby ustrzec się przed atakiem komarów, najlepiej nasmarować ciało wyciągiem z wanilii lub olejkiem. Niestety wanilia to bardzo droga przyprawa, koszt jednej laski to nawet kilkanaście złotych, dlatego zastosowanie naturalnej wanilii do walki z komarami może być bardzo kosztowne. Na szczęście z pomocą przychodzą nam producenci dodatków cukierniczych i poczciwy olejek waniliowy (wanilinowy) do pieczenia.

Reklama

Zawiera on syntetyczny aromat wanilinowy. Tego zapachu komary także nie tolerują. Zatem, aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez małych krwiopijców, warto nasmarować ciało niewielką ilością aromatu waniliowego do pieczenia.   

Laski wanilii i buteleczka ekstraktu wanilioweg
Canva.com

Aby wzmocnić siłę działania wanilii, możemy zapalić także waniliowe świece lub kadzidła, a także zastosować kominki do aromaterapii. Waniliowy zapach z pewnością wprowadzi nas w dobry nastrój, równocześnie skutecznie odpędzając komary.

Babciny sposób na komary

Odstraszanie komarów aromatem wanilii to jeden z babcinych sposobów na komary. Działa niezawodnie szczególnie w połączeniu z moskitierą, którą warto zainstalować w oknach oraz drzwiach balkonowych. Drobna siateczka nie ogranicza cyrkulacji powietrza, a skutecznie blokuje dostęp do mieszkania wszelkim uciążliwym owadom — komarom, muchom, gzom i osom.

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama