Canva.com

Jak wspierać zestresowane dziecko? Po pierwsze: dużo rozmawiajcie

Współcześnie dzieci w szkole, jak i w otoczeniu są poddawane większej presji niż kiedykolwiek wcześniej. Są stale pod presją dobrych wyników, nowoczesnej technologii oraz rywalizacji, aby osiągały najlepsze wyniki. Ta presja może powodować u dzieci stres, strach i niepokój. Oto kilka wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi o stresie, aby pomóc im wyrosnąć w przyszłości na zdrowych psychicznie dorosłych.

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa

Stres to normalna część życia. Nie jest to coś, czego należy unikać, ale coś, co należy zrozumieć, by można było spokojnie pracować, rozwijać się i żyć. Rodzice w procesie wychowania są odpowiedzialni za to, aby nauczyć swoje pociechy radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

Canva.com

Lęk to uczucie niepokoju i strachu, które często jest irracjonalne. Jest to emocja obecna w umyśle i ciele, która może powodować fizyczne objawy, takie jak bóle w klatce piersiowej, szybkie bicie serca, strach i ciągła gonitwa umysłu. Z drugiej strony strach jest normalną i zdrową emocją, która zwykle pojawia się, gdy istnieje realne niebezpieczeństwo, którego należy unikać. Jest to reakcja na realne zagrożenie i zazwyczaj prowadzi do reakcji walki lub ucieczki.

Jak wspierać, a nie jeszcze bardziej stresować?

Pierwszym krokiem w procesie wsparcia zestresowanego dziecka jest rozmowa. Ta rozmowa powinna być otwarta i szczera. Zapytaj swoje dziecko, jak się czuje. Niestety jedno dziecko powie rodzicom o wszystkim, co je dręczy, a inne zamknie się w sobie i nie podzieli się emocjami. Ważne jest, aby słuchać dziecka i obserwować jego zachowania w trakcie nawet najprostszych czynności.

Canva.com

Nie bój się zapytać swojej pociechy, co ją martwi, stresuje, czy smuci, nawet, jeśli będzie trzeba przeprowadzić kilkanaście takich rozmów. Również psycholog może pomóc w rozmowie z dziećmi o stresie i o tym, co powinny zrobić, aby sobie z nim poradzić. Sesja terapeutyczna dla dzieci i rodziców to często jedyne wyjście, gdy, np. pociecha ma problemy w szkole lub jest psychicznie gnębiona przez rówieśników.

Kiedy dzieci opowiadają o swoich uczuciach, łatwiej im rozładować stres będzie poprzez kolorowanki albo wspólne lepienie figurek z plasteliny. Możecie również zagrać w grę, w której dziecko i rodzice będą odpowiadać na pytania. Analiza wypowiedzi potomka może wskazać nam, dlaczego dziecko czuje się zestresowane w domu lub szkole.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł