Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Japońskie święto zmarłych Obon. Trzy dni światła i tańca

Święto zmarłych kojarzy nam się powszechnie ze smutną i bardzo nostalgiczną uroczystością, w czasie której wspominamy drogich nam zmarłych. Zupełnie inaczej jest w Japonii. W czasie trzydniowych obrzędów Obon trwają taneczne zabawy połączone z intrygującą grą świateł.

Japońskie święto zmarłych

Święto zmarłych w Japonii obchodzi się od 13 do 16 sierpnia. Japończycy podobnie jak Polacy w czasie uroczystości odwiedzają groby swoich bliskich. Inaczej jednak niż w Polsce cmentarze pełne są nie kamiennych grobowców, a malutkich nagrobków, w których chowane są w specjalnych pojemnikach spalone zwłoki ludzi. W domach natomiast tworzy się specjalne ołtarzyki budsudan na cześć bliskich zmarłych. Przed ołtarzykiem Japończycy ustawiają specjalną półeczkę na ofiary w postaci ryżu, owoców i warzyw (shoryodana).

Obon jest dość specyficznym świętem, bo łączy elementy różnych wierzeń. Japończycy wypracowali system religijny, który jest hybrydą tradycji konfucjańskiej, buddyjskiej oraz lokalnych wierzeń.

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Trzy dni światła i tańca

Obchody święta trwają trzy dni. Pierwszego dnia ma miejsce dekoracja grobów i domowych ołtarzyków lampionami, tak aby dusze zmarłych znalazły drogę do domu.

Najważniejszym punktem świętowania są jednak tańce bon odori. Charakterystyczne tańce wykonuje się w miejscach uznawanych za granicznych pomiędzy światem żywych i zmarłych np. na brzegu morza, czy nieopodal jeziora. Układy choreograficzne opowiadają interesujące historie oraz wyrażają pozytywne emocje z tego, że dobre duchy przybywają na ziemię. Bon odori rozpoczyna się o zmierzchu i może trwać kilka godzin lub nawet całą noc.

Tańce kończą się trzeciego dnia okuribi, czyli „ogniami żegnającymi”. W czasie uroczystości pali się ogromne ogniska, z których tworzy się specyficzne wzory. Trzeciego dnia rodzinny korowód z latarniami odprowadza dusze przodków na cmentarz, tak aby zmarli z powrotem trafili do zaświatów.

Obon jest świętem pełnym radości, światła i tańca. Pomimo, że oficjalnie nie jest czasem ustawowo wolnym, to i tak wielu Japończyków dostaje wtedy urlop, by włączyć się w tradycyjne obchody.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł