Canva.com

Już jutro 1 września! Czy Twoje dziecko cierpi na fobię szkolną na myśl o powrocie do nauki?

Fobia szkolna jest bardzo częstym zaburzeniem u dzieci i nastolatków. To strach przed pójściem do szkoły i przebywaniem w obecności innych rówieśników. Ten strach może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami, ale najczęstszą przyczyną jest strach przed wystąpieniami publicznymi, a także ocenianiem wiedzy, a nawet wyglądu.

Ogromne wyzwanie dla rodziców i dzieci

Szkoła jest niezbędną częścią życia. Zapewnia wiedzę i umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu w przyszłości. Jednak wiele młodych osób zmaga się z lękiem na samą myśl o powrocie do szkoły po wakacjach 1 września.

Canva.com

Nadążanie za wszystkimi obowiązkami związanymi ze szkołą może być trudne, szczególnie na początku po tak długiej przerwie. Rodzice muszą stanąć przed ogromnym wyzwaniem, czyli wytłumaczyć dzieciom, że szkoła jest potrzebna i, że może być tam naprawdę sympatycznie.

Objawy szkolnej fobii

Słowo „szkoła” może być dla niektórych przerażające. Fobia szkolna może objawiać się na wiele różnych sposobów. Niektóre typowe objawy fobii szkolnej to brak chęci chodzenia do szkoły, obawa przed kontaktami z rówieśnikami i strach przed wystawianiem ocen, czy udziałem w sprawdzianach.

Fobia szkolna to stan charakteryzujący się skrajnym lękiem, strachem i unikaniem sytuacji w środowiskach szkolnych. Fobie mogą być specyficzne dla określonej sytuacji lub lokalizacji lub skierowane na określone sytuacje, takie jak przebywanie w klasie lub wejście do budynku szkoły.

Ten stan jest często obserwowany u dzieci i młodzieży, u których w przeszłości otrzymywały słabe oceny lub nie przeszły ważnego testu. Fobię szkolną można również zaobserwować u dorosłych, którzy w przeszłości byli zastraszani lub doświadczali traumatycznych wydarzeń w szkole.

Jak się leczy fobię szkolną?

Canva.com

Fobia szkolna to schorzenie, które może być bardzo trudne do przezwyciężenia. Najczęstszym leczeniem jest terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga osobie zrozumieć jej uczucia i znaleźć pewne rozwiązania oraz kompromisy, które zmienią jej nastawienie do szkoły.

Terapia pomaga takim osobom również zmienić negatywne myślenie w bardziej pozytywne myśli. Istnieją również leki, które mogą pomóc osobom z fobią szkolną, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł