Para dziecięcych bucików w kolorze zielonym
Materiał partnera

Jak dobrze wybrać buty dziecięce?

Jednym z najczęstszych dylematów, z jakimi borykają się rodzice, jest sytuacja, w której dziecko powinno zacząć nosić buty. W bucie stopa dziecka ma ograniczone podłoże i zbiór doświadczeń zmysłowych jest utrudniony. Dlatego, pierwsze buty powinno się kupić, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić, aby chronić jego stopy przed zmarznięciem i urazami.
Reklama
Dziewczynka sznuruje sportowe buty
Materiał partnera

Czym się kie­ro­wać wybierając buciki dziecięce?

Przede wszystkim buty dziecięce nie powinny przeszkadzać w ruchu stóp Twojego dziecka. But powinien być elastyczny i lekki, z elastyczną podeszwą. Podeszwa musi umożliwiać ruchy zgięcia pod palcami oraz ruchy supinacji i pronacji stopy, tj. podeszwa powinna być skierowana do wewnątrz i na zewnątrz.

Malutkie buciki dla niemowlęcia leżą na dłoni
Materiał partnera

Jeśli nie jesteś pewien, czy but jest miękki, sprawdź, czy Twoje dziecko może w nim swobodnie siedzieć na podłodze na różne sposoby. Buty dziecięce firmy Geox są wykonane z niezwykle elastycznego materiału z dobrą amortyzacją. Jest to szczególnie ważne dla małych dzieci.

Zapiętek powinien ściśle przylegać do pięty, aby stopa nie wysuwała się z buta, ale nie powinna być jej też za ciasno. Buty po­win­ny być do­brze do­pa­so­wa­ne, tzn. do­brze trzy­mać się na sto­pie na wy­so­ko­ści śród­sto­pia.

Reklama

Nie po­win­ny na­to­miast usztyw­niać kost­ki. Buty nie muszą być „nad kostką”, a jeśli są, to nie muszą ograniczać jego mobilności.

Chłopiec w słomkowym kapeluszu siedzi na fotelu z białym psem
Materiał partnera

Po­de­szwa buta nie po­win­na być śli­ska. Materiały, z których wykonany jest but, pozwalają stopie „oddychać”. Jeśli zastanawiasz się między sznurowanymi butami a rzepem, sznurowadła umożliwiają lepsze dopasowanie buta do stopy. Zapięcia na rzepy, które dobrze trzymają stopę na i poniżej przyśrodkowej kostki i nie będą się „poluzować”, są również dobrym rozwiązaniem.

Uśmiechnięty chłopczyk w szarym golfie, kapeluszu we wzory i okularach słonecznych
Materiał partnera

Buty dziecięce powinny być dostosowane do warunków atmosferycznych i rodzaju aktywności dziecka, a przy tym nie zaburzać naturalnego rozwoju dziecka. Prawidłowy rozwój stóp to kwestia świadomych decyzji zakupowych, dokonywanych przez opiekunów. Nie zapominaj o tym również wtedy kiedy kupujesz buty dla starszego dziecka.

Reklama

Obuwie dziecięce - jak dobrać rozmiar?

Wybór odpowiedniego rozmiaru jest bardzo ważny. Dla­cze­go? Kości stóp u dzieci są miękkie, znajdują się w okresie dojrzewania, dlatego są podatne na deformacje i odkształcenia. But nie powinien być za mały, a palce u nóg nie powinny być ściśnięte. Zbyt duży but będzie z kolei zakłócał prawidłowy wzorzec chodu. Więc nie powinniśmy kupować zbyt wielu butów na zapas. 

Chłopcy siedzą na drewnianym pomoście i łowią ryby na wędkę
Materiał partnera
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama