canva.com

Już wkrótce zakwitnie forsycja - sprawdź jakie ma właściwości zdrowotne

Średniej wielkości krzew obsypany żółtymi kwiatkami, to właśnie forsycja. Początek jej kwitnienia przypada na marzec. Często jest też ozdobą wielkanocnych koszyczków oraz stołów. Ale nie każdy wie, że ta powszechnie występująca u nas roślina posiada wiele fantastycznych właściwości.

Korzyści płynące z uprawy forsycji

Ten charakterystyczny krzew cieszy oczy wczesną wiosną. Jest prosty w uprawie, dlatego bez problemu możesz i Ty podziwiać forsycję wyglądając przez okno swojego domu. Kiedy już przekwitnie obrasta zielonymi listkami i nadal pięknie zdobi ogród. Do tego jej kwiaty możesz wykorzystać do celów zdrowotnych, jak i do pielęgnacji skóry.

Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne forsycji

Te cudownie żółte kwiaty forsycji zawierają dużo zdrowotnych substancji:

  • rutynę - flawonoid wzmacniający naczynia krwionośne i zwalczający wolne rodniki
  • saponiny działają wykrztuśnie, moczopędnie, przeciwirusowo, przeciwgrzybiczo oraz antybakteryjnie
  • antycyjany łagodzą stany zapalne i regulują przepływ krwi
  • lignany działają silnie antyutleniająco, chronią komórki DNA przed uszkodzeniami
  • kwercetynę działającą przeciwalergicznie

Warto skorzystać z tego co daje nam wiosna i zebrać kwiaty forsycji. Można przyrządzać napar ze świeżych, jak i z suszonych kwiatków. Takie herbatki mają działanie przeciwzapalne, rozkurczowe oraz przeciwalergiczne. Napary polecane są osobom ze skłonnością do żylaków, z nadciśnieniem tętniczym, z cukrzycą, z problemami z wątrobą oraz z chorobami oczu typu jaskra lub zaćma.

Ważne - kwiaty zbieraj wyłącznie z daleka od dróg.

canva.com

Kwiaty forsycji zbiera się w słoneczne przedpołudnie. Słońce zapewnia szybsze suszenie, a przedpołudniem znajduje się w kwiatach najwięcej składników aktywnych. W celu wysuszenia rozkłada się kwiaty w suchym i zacienionym miejscu, od czasu do czasu trzeba je przemieszać.

Warto też stosować napar jako tonik do twarzy, lub też dodawać kwiaty forsycji do ręcznie wykonywanych maseczek lub peelingów. Takie kosmetyki mają działanie odmładzające i przeciwtrądzikowe.

Do zaparzenia forsycji nie używaj wrzątku, tylko przegotowaną wodę o temperaturze 80 stopni. Jeżeli dodasz do przestudzonego naparu sok z cytryny oraz miód, to uzyskasz napój o silnie uodparniającym działaniu.

Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł