Masz bolesne zaparcia? Wypij natychmiast TO!
Do przeczytania w ok. 2 min.
Na pewno wodę, ale nie tylko. Postarajmy się sięgać regularnie także po te napoje, w których wystąpią korzystne bakterie, mogące zasilić potem nasze jelita albo stać się pożywką dla tych bakterii, które już w nich występują i wymagają rozmnożenia.
Bardzo dobrym wyborem pod tym względem okazuje się wszelakie fermentowane napoje.
W Polsce najpopularniejszymi produktami spośród nich będą oczywiście wyroby typowo mleczne, za którymi wszyscy przepadamy, czyli rzeczy takie jak płynne jogurty do picia, maślanki oraz kefiry. Występujące w nich naturalnie bakterie mogą trafić do naszych jelit, zasiedlić naszą mikrobiotę i poprawić jej skład, a tym samym poprawić działanie całego układu metabolicznego. Starajmy się sięgać po tego rodzaju napoje na zaparcia przynajmniej kilka razy w tygodniu, a jeśli nie boimy się testować nowych i dość nietypowych rzeczy, wypróbujmy także bardziej egzotyczne napoje fermentowane, do których zaliczamy chociażby kombuchę, będącą fermentowanym napojem herbacianym (spokojnie kupimy go w większych marketach).
Maślanki i kefiry
Napoje w stylu maślanek, kefirów czy właśnie kombuchy zdołają przyspieszyć przesuwanie się treści pokarmowych w jelitach, wspomogą ruchy perystaltyczne jelit i zadbają o nasz codzienny metabolizm. Nie zapominajmy jednak o tym, że one same w sobie nie zastąpią nam wody, która zawsze i u każdego z nas powinna stanowić podstawowe źródło płynów w codziennej diecie. Pijmy raczej wodę mineralną, bogatą w różne ważne składniki mineralne. Zwracajmy uwagę na to, ile minerałów rzeczywiście w niej występuje, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, by do naszej diety trafiły najbardziej wartościowe napoje na zaparcia.