Materiał partnera

Masz te objawy? To może być AZS!

Atopowe zapalenie skóry (AZS), znane również jako egzema, jest przewlekłą chorobą skórną, która może wpływać na jakość życia i samopoczucie pacjentów. Często występuje u dzieci, ale może również dotykać dorosłych.

Suchość i swędzenie skóry

To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów AZS. Skóra pacjentów cierpiących na AZS jest często sucha, szorstka i łatwo się przesusza. Towarzyszy temu intensywne swędzenie, które może być niezwykle uciążliwe i prowadzić do drapania, co z kolei może pogorszyć stan skóry.

Wysypki

Występujące w AZS wysypki mogą mieć różny wygląd. Mogą to być czerwone plamy, pęcherze, surowicze strupy czy grudki. Wysypki często lokalizują się w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza, takich jak zgięcia łokci, kolan, nadgarstków, szyi czy twarzy.

Zapalenie i obrzęk

AZS może prowadzić do stanów zapalnych skóry, co może powodować jej zaczerwienienie, pieczenie i obrzęk. Skóra może wydawać się bardziej wrażliwa i reagować na dotyk czy kontakt z substancjami, które normalnie by nie wywoływały reakcji.

Wzmożona reakcja na alergeny

Wiele osób z AZS ma również skłonność do reakcji alergicznych na różne substancje, takie jak pyłki, sierść zwierząt, roztocza, a nawet niektóre pokarmy. Te reakcje mogą pogłębiać objawy AZS.

Wzmożona wrażliwość skóry

Skóra osób z AZS może być bardziej podatna na podrażnienia i infekcje. Rany czy zadrapania mogą łatwo się infekować, co może prowadzić do powikłań.

Jeśli zauważasz u siebie lub u swoich bliskich powyższe objawy, warto udać się do lekarza dermatologa. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą pomóc w kontrolowaniu choroby i złagodzeniu jej objawów. Lekarz będzie w stanie postawić diagnozę na podstawie obserwacji skóry oraz wywiadu medycznego.

W leczeniu AZS stosuje się różne podejścia, w zależności od nasilenia objawów i wieku pacjenta. Mogą to być kremy nawilżające, maści kortykosteroidowe do zwalczania stanów zapalnych, leki doustne czy w zaawansowanych przypadkach terapia światłem (fototerapia). Lekarz dobierze odpowiednie leczenie zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł