Miastenia - "choroba mięśni". Co to jest i czy można to wyleczyć?
Do przeczytania w ok. 1 min.
Co powoduje miastenię?
Myasthenia gravis to rzadka choroba autoimmunologiczna, która wpływa na funkcjonowanie mięśni. Mięśnie naszego ciała są kontrolowane przez komórki nerwowe, które wysyłają sygnały do mięśni. W miastenii, chemiczna acetylocholina, która jest zwykle uwalniana na zakończeniach nerwowych, aby pomóc mięśniom kurczyć się, nie jest prawidłowo uwalniana i powoduje osłabienie mięśni.
Jak długo żyje się z miastenią?
Życie z miastenią jest trudnym, ale możliwym do opanowania stanem. Osoby z tym schorzeniem zwykle mają trudności z oddychaniem, ruchem i połykaniem. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z objawami miastenii, w tym fizykoterapia, lek, ćwiczenie, i dieta. Myasthenia gravis wpływa na zdolność organizmu do stosowania acetylocholiny.
Myasthenia gravis jest rzadką chorobą autoimmunologiczną, która powoduje osłabienie mięśni. Najczęściej występuje u osób w wieku powyżej 60 lat. Może wpływać na oczy, mowę, oddychanie i połykanie. Często jest błędnie diagnozowana jako choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane.
Kto zajmuje się leczeniem miastenii?
Neurolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób wpływających na układ nerwowy. Lekarz o tej specjalizacji przeprowadzi badanie fizykalne, przeprowadzi wywiad medyczny pacjenta i zleci testy diagnostyczne.
Warto wiedzieć, że aspiryna, leki rozrzedzające krew, paracetamol i ibuprofen są najczęstszymi lekami, które mogą powodować negatywną reakcję z miastenią.