Canva.com

"Moje dziecko nie lubi kąpieli. Co robić?". Top 3 porady, które mogą pomóc każdej mamie

Zbliża się pora kąpieli i już wiesz, że Twoja pociecha nie będzie chciała wybrać się do łazienki? Wypróbuj kilku naszych porad, które pomogą Ci zachęcić dziecko do radosnej kąpieli w puszystej pianie.

Kąpiel dziecka w filmach i serialach kojarzy nam się z niezwykle radosną chwilą między mamą a pociechą. Nie zawsze jednak rzeczywistość jest taka optymistyczna i wieczorna kąpiel odbywają się w nerwowej atmosferze, z dużym zniechęceniem rodzica, jak i pociechy. Co zatem zrobić, aby czas wieczornej pielęgnacji był przyjemnością? Podpowiadamy!

Canva.com

Porada #1 Codzienna kąpiel nie zawsze jest obowiązkowa

Warto wiedzieć, że wielu lekarzy zagranicznych coraz częściej uważa, że codzienna kąpiel nie jest wymagana dla dziecka. Dzieci w wieku od 5 do 11 roku życia powinny być kąpane 2 razy w tygodniu. Istotne jest to, że brak codziennej kąpieli nie równa się braku podmywania okolic intymnych pociechy, czy niepodmywaniu po przewijaniu pampersa. Wówczas regularna, ale rzadsza kąpiel w wanience z pianą, zabawkami stanie się przyjemnością. Często dzieci boją się zbyt ciepłej lub zbyt chłodnej wody, warto zaczynać zatem od delikatnego przemywania ciała, np. wodą z kubka.

Porada #2 Stosuj kosmetyki dla dzieci, a nie dla dorosłych.

Kosmetyki do codziennej pielęgnacji dorosłych mogą być dużo silniejsze dla skóry oraz zmysłów naszych pociech. Może to powodować nadmierne poczucie swędzenia, czy szczypanie w oczy. Kosmetyki do mycia ciała dla dorosłych są po prostu dużo bardziej intensywne w zapachu, aniżeli te przeznaczone dla najmłodszych. Jeśli widzisz, że Twoja pociecha nie czuje się komfortowo, to jak najszybciej wybierz się do apteki lub drogerii i znajdź kosmetyki, np. z ulubioną postacią z kreskówki.

Porada #3 Dzieci boją się wody. Nie udowadniaj mu na siłę, że nie jest straszna.

Zmuszanie dziecka do kąpieli, czy polewanie mu na siłę włosów wodą, aby się „przyzwyczaiło” to największy koszmar dla pociechy. Zazwyczaj dzieci boją się wody w uszach, oczach oraz na twarzy. Nie powinniśmy przełamywać tego lęku na siłę. Zdecydowanie warto porozmawiać o tym, co stanie się, gdy dziecko nabierze nadmierną ilość wody, np. w usta albo co stanie się, gdy zanurzy głowę. Taka rozmowa powoli przekona je do kąpieli, a także pozwoli na bezpieczne zachowanie, np. gdy w przyszłości wpadnie do basenu.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł